A. H. Tammsaare ees
A. H. Tammsaare ees
Back Cover

“A. H. Tammsaare. Pildikroonika eluteest ja -tööst”

4.55

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Kategooriad: ,

Mõte anda ülevaade A. H. Tammsaare eluteest ja -tööst piltides sündis juba 1958. aastal, mil kirjaniku 80-nda sünniaastapäeva puhul valmisid üheaegselt kaks kirjanduslikku ekspositsiooni: üks Tartus – Eesti NSV TA Fr. R. Kreutzwaldi nim. Kirjandusmuuseumis, teine – Albus, kirjaniku sünnipaigas. Mõlema organiseerimise juures olid käesoleva raamatu autorid tegevad.

Raamatu väljaandmise algatus tuli aga tolleaegse kirjastuse Eesti Riiklik Kirjastus peatoimetajalt F. Kaubalt, keda ahvatles võimalus esmakordselt avalikkuse ette jõudnud fotodokumente kirjanikust veelgi suuremale auditooriumile tutvustada.

Ülesande teostamine osutus aga märksa keerulisemaks ja kõiki ootusi ületavalt töömahukamaks. Selgusid üsna olulised lüngad dokumentaalses materjalis, aga ka tõsiasi, et Tammsaare elutee mitmed etapid olid (ja on paraku veelgi) üsna pinnaliselt läbi uuritud. Valgeid laike on aga teaduslikult märksa kergem täita, kui neile pildilist katet leida. Langevad ju eriti Tammsaare varasemad aastakümned sellisesse ajajärku, mil fotografeerimine polnud sugugi igapäevane asi, kummatigi jooksva elu sündmustiku jäädvustamine piltides. Lugu polnud sugugi lihtsam isikuportreedega. Nõnda tuli tõdeda, et tuntud foto Tammsaarest viiuliga Treffneri kooli kuuride taustal ongi esimene silmaga vaadatav jäädvustus kirjanikust, kes aga pildil tegemisel oli juba astunud üle 20-nda eluaasta künnise. Paljud hooned, mis on seotud kirjaniku elu või tegevusega on saanud tuntuks ta loomingu vahendusel, on hävinud ajahamba all või sõdades enne, kui on jõudnud kohale hoone kultuuriloolist tähtsust mõistev ja põlistav fotomees. Paljudest Tammsaare teekaaslastestki on säilinud kas paljas nimi või põgusad mälestusriismed. Selgus, et isegi nii olulist komponenti, nagu on kirjanikule väga lähedane kodumaastik, pole enam võimalik eksponeerida tema esialgsel kujul, sest endised väljamägedevahelised soised lagendikud, kaetud kidura võserikuga, on järjest jõulisemalt metsastumas. Varasemad fotod aga kas puuduvad või ei loo vajalikku ettekujutust. Uuspildistused ei andnud kaua loodetut tulemust. …

Leenu Siimisker

Tootja

Leenu Siimisker. August Palm.

Seisukord

kasutatud


Raamat on aja jooksul kulunud

Kaal

1135

Kirjastus

Eesti Raamat

Ilmumisaasta

1978

Lehekülgi

303

Mõõdud

Tavaformaadist suurem

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““A. H. Tammsaare. Pildikroonika eluteest ja -tööst””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga