Back Cover

“Ajaloo veskid”

5.30

1 laos

Seisukord: uus ? Tootekood: 9789985774175 Kategooriad: , , , Silt:

Käesolev raamat “Ajaloo veskid” tutvustab tänapäeva lugejale Villem Reimani võrdlemisi kitsalt.
Ta ees seisab ja kõneleb Villem Reiman kui ajaloouurija kahel meilegi pooltuttaval teemal: eestikeelse piibliraamatu tõlkimise ajalugu, ning teiseks – Eesti Aleksandrikooli lugu ehk epopöa.
Raamatu keskeks kangelaseks tõuseb kooliõpetaja Jaan Adamson, kõnealuse kooli mõtte algataja ning uskumata sihikindel tegutseja. See on epopöa – kurb kangelaslugu -, mis kestis 1860-1905.
Ajaloolise pildi täielikkuse huvides on raamatusse lisatud ametlikke “teadusi” ehk dokumente, ning kirjutused Jaan Adamsonilt endalt ja kooli lõpupäevi näinud Jaan Roosilt.
Ajaloolane ja “arhiivimees” Otto Liiv on osanud iseloomustada Villem Reimani tähtsust eesti ajalooteaduses ühe järelkäijana lühidalt kord (1938) nõnda:
“Kes oli Villem Reiman, seda teame peajoontes kõik. Paljudel on ta tegevus isiklikult meeles. Rahvusliku vaimu ja teo alaline õhutaja, tulihingeline kaasalööja, kirikuõpetajana vali ja usulist ning kombelist korda nõudev, eesti rahvusliku ajaloo kirjutamise isa, eesti juhtivamaid karskusapostleid, iseseisev ja murdumatu mees, täisvereline isiksus. Ta polnud romantiline kuju, kes lihtsalt juba välimusega oleks suutnud rahvast vaimustada; teda on arvatud liig kitsarinnaliseks moraaliapostliks, kes andestamatult võis suhtuda ligimeste eksimustesse. Teda on arvatud sallimatuks teiste tõekspidamiste vastu. Aga ka laitjad ei suuda keelata talle oma täit tunnustust, silmas pidades tema erakordset tegevust ja osa avalikust elust. Ta oli võitluse-inimene, ja tema ideed ning seisukohad jäid võitlusalusteks ka siis veel, kui Reiman ise juba ammu puhkas Kolga-Jaani kalmistul.

Tootja

Villem Reiman

Seisukord

uus


Raamat on uus

Kaal

468

Kirjastus

Ilmamaa

Ilmumisaasta

2012

Lehekülgi

280

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Ajaloo veskid””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.