“Arbujate kaasaeg”

19.90

Laost otsas

Seisukord: kasutatud ? Kategooriad: , ,

märkmeid, mälestusi, mõtisklusi

II köide

Siduda minevikku käesoleva ajaga, kuulatada ka olevikus möödaniku kajasid – see on rohkem kui ühel korral mind ahvatlenud, olgu siis kõndides tunase Tuulemaa teid või rännates võõrsil nii ruumis kui ka ajas mööda kaugeid ning rohtunud radu.

Tung tunda ja mõistatada möödunud aegu, mingi igaviku tunnetus, painab meid jätkuvalt. Seesuguse hoiaku ilminguid olen kohanud ootamatult ka mujal, mitte vähem nooremas põlvkonnas, kelle teadvuses peaks tunavik hõljuma ometi ähmasemalt. – Jah, möödaniku kokku- ja lahkukõlasid ei ole murranguline aeg olematuks hajutanud.

Kuid kuskil – sageli kaugemal, samas lähemal – suleb meie tee ajaloo hämaruse kaitsevöönd. Selle vallutamise katsed on makstud nii mõnegi uurija elu hinnaga. Kas üritame täna seda rünnata, sellest läbi tungida? Kas loodame teisel pool sõgevikku näha tõe selget valgust?

Vastus on jaatav, kuigi lõpptulemus pole kindel. Meie kujutluses kangastub teisel pool pimeduse eesliini igatsetud valguserand ja me ei küsi, kas see ehk pole püsimiseks liiga hele, kas keegi tahabki homme elama asuda eikellegimaale. Me kinnitame ometi vööle vöö, mille pandlal on kiri “Enne homset on täna”, ja asume teele.

Kaheldes alusasin kunagi üht pikka teekonda arbujate noorusmaale, endal realiteediärevus rinnas, vanamoeline vahest, ent omane 30-ndail aastail kasvanuile. Nüüd, mil sellest umbes poolteist aastat möödas, seisan uuesti peaaegu endisel teeotsal. Eelmises raamatus (“Arbujad”, ilmus Lundis 1981. a. kevadel) vaatlesime 30-ndail aastail meie kirjandusse ilmunud noorte luuletajate, arbujate sõpruskonda. Katsusime põigata muu hulgas nende noorte häitsmemeeste noorusmaile, jälgida nende kogunemist Tartus, üksteisega tutvumist, kirjeldasime luuleantoloogia “Arbujad” sündi ja saatust, viitasime üksikutele aspektidele arbujate luules.

Arbujad nägi oma peamist ülesannet kirjanduse kui vaba väljendusvahendi viljelemist humanisimi kaitseks, rahva ja inimkonna hüveks. Selles hoiakus seisnesid ka arbujate sõpruskonnaks kujunemise eeldused ja sealt tuleks otsida samuti nende loomingu ajesid, motiive ja taotlusi ning lõpuks – erinevust kaasaja kirjandusest ja selle suundadest.

***

Eesti Kirjanike Kooperatiiv, 1983 280lk (eksemplar kannab autori signatuuri)

Tootja

Bernard Kangro

Seisukord

kasutatud

Kaal

760

Kirjastus

Eesti Kirjanike Kooperatiiv

Ilmumisaasta

1983

Lehekülgi

280

Mõõdud

Tavaformaadist suurem

Kaaned

Pehmekaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Arbujate kaasaeg””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga