Buddenbrookid
Buddenbrookid
Back Cover

“Buddenbrookid” I jaII osa. 2 raamatut

16.99

Laost otsas

Seisukord: refurbished ? Kategooriad: , , Silt:

Ühe perekonna langus.

Eessõna.

“Minu päritolu,” ütleb 1904. a. “Buddenbrookidest” rääkides Heinrich Mann, “on kõigile täpselt teada minu venna kuulsast romaanist. Pärast seda, kui me kahe paksu köite vältel olime olnud hansa-kaupmehed, said meist romaani vere juurdetuleku tõttu – Nietzsche järgi tekitab see neurasteenikuid ja artiste – lõppeks kunstnikud.” Sellega on kõige autoriteetsemalt tõendatud käesolevaga eesti lugeja ette ilmuva Thomas Manni suurromaani perekonna-biograafiline iseloom.

18. sajandil õmmelnud rõivaid tublidele kodanikkudele, olid Mannid esialgu peatunud Wismaris, hiljemini üle kolinud Lüübekisse. Thomas Manni vaar-isa juba puistas seal vilja purjekaist aitadesse ja vastupidi, vanaisa laiendas ettevõtet ja sai konsuliks, isa aga koguni kodulinna teiseks pürjemeistriks. Panetanud soolastest meretuultest, tähtis ja kinnine, avaldas vana patriitsi sugu oma väärikust nii sadamas kui salongis, nii kontoris kui raekojas. Ühes viljaga voolas raha, voolas aeg, muutusid kombed ning olukorrad, ja senaator-kaupmehe poegadest said kirjanikud.

***

Sellele järgneski, juba 1901. a., suurromaan “Buddenbrooks”, mis tegi Manni nime jalamaid kuulsaks kõigil saksa keelt mõistvail aladel. Põhijoontes samasugune saksa kodanikuperekonna ajalugu nagu Freytag´i “Soll und Haben”, erineb ta sellest ometi järsult oma kriitilis-iroonilise alatooni tõttu, mis oma esimese väljenduse leiab juba alapealkirjas – “Verfall einer Familie”. Vaheldub neli sugupõlve nelja kümnendi (u. 1835-1875) kestel, vahelduvad kired, ja pahed uuristavad vanu, auväärseid kombeid. Ristsed järgnevad pulmadele, salongi ja kontori seinte vahel askeldab rida kõige mitmekesisemaid, hästi iseloomustatud tüüpe patriarhaalseist despootidest kõigele vilistavate tuulispeadeni, ja kõik lõpeb surmadega. See kõik on kirja pandud paatoseta – jah, võiks koguni väita, heroiliselt paatost vältides -, üksikasjaliste olu- ja miljööpiltidena, melanhoolse kriitika ja irooniaga. Ometi on see, mis ta selliselt annab, nii rikas sissetundmise ja perspektiivide poolest, nii tugev ja tuumakas, et sellest peaks jätkuma nõudlikumalegi vaimule, – olukord, mida sama R.A. Schröder iseloomustab järgmise võrdlusega: “Thomas manni kirjanduslik rikkus ei koosne krabisevaist suurtest pangatähtedest; see on tallele pandud helisevas peenrahas, mille vääring on absoluutselt kindel.”

***

Sari: Nobeli laureaadid

K./Ü. “Loodus” Tartu, 1936 (raamat on renoveeritud)

Raamatute esi- ja tagakaaned:

Buddenbrookid

Tootja

Thomas Mann

Seisukord

refurbished


Raamat on aja jooksul kulunud

Kaal

1088

Kirjastus

Loodus

Ilmumisaasta

1936

Lehekülgi

845

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Tõlkinud

Jaan Kangilaski

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Buddenbrookid” I jaII osa. 2 raamatut”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga