Back Cover

“Kõrb kasvab”

9.90

Laost otsas

Seisukord: uus ? Tootekood: 9985770781 Kategooriad: , , Silt:

Ülo Matjus: Olen võtnud “Eesti mõtteloo” käesolevasse köitesse […] ainult selle, mis minu arusaamist pidi asja enda või ka asjakäsitluse poolest kuulub suuremal või vähemal määral filosoofia ja filosoofilise mõtlemise alasse või sellega piirneb. […] Selle, mis sisse jäi, jaotasin […] kolme pealkirja alla, laenates need kunatist seotust ja ühtekuuluvust vähemalt pealkirjatsi “esindavalt” artiklilt. Nõnda koondab pealkiri “Millelt on luule luulena” kõik selle, mis sisu poolest käiks valdavalt nn. filosoofilise esteetika ja kunstifilosoofia alla; pealkiri “Vabamaks saada” kõik selle, mis käiks nn. ühiskonnafilosoofia alla; pealkiri “Kõik suur seisab tormis” kõik selle, mis paistab ulatuvat fenomenoloogilise filosoofia ning olemisajaloolise mõtlemise horisondini. […] Olen varasemaid asju vähesel määral redigeerinud – mis peaks olema autori õigus -, eeskätt keeleliselt loetavamaks ja täpsemaks, muutmata oma kunagisi sisulisi seisukohti, kui lapsikud nad ei tundu täna ka olevat. Oleksin võinud neid muuta, lauseid artiklist, isegi terveid artikleid kogumikust välja jätta. Ma ei teinud seda. Tahtnuksin nagu säilitada “ajaloolist” ehedust, lisaks paistab mõni ammune sai ootamatult mõnda tänapäeva vaidlusse kuuluvat. […]

Talvesemestri loengus 1951/52 “Mida tähendab mõtlemine?”, kõneldes sellest, et me veel ei mõtle, kui meie ajastu, meie tänase maailmaseisundi mõtlemapanevaimast, seob Martin Heidegger selle Friedrich Nietzche lausutuga “kasvavast kõrbest”:

“Kõikjal jälgitakse ja kirjeldatakse maailma langust, purustamist, ähvardavat hävingut. […] Leitakse, et maailma ei ole mitte ainult koost lagunenud, vaid et ta veerevat mõttetuse eimiskisse. Nietzche lausub seda kõike kõrgeimalt vaatekohalt kaugele ette nähes […] selle kohta lihtsa, sest mõteldud ütlussõna: “Kõrb kasvab.” See tähendab: Kõrbeks muutumine on kohutavam ehk pelutavam kui hävitamine. […] Ka see kõrvaldab ning nimelt veel ka eimiski, sellal kui kõrbeks muutumine otse seab ja levitab seda peatamist ja tõkestamist. Sahara Aafrikas on ainult üht laadi kõrb. Maa muutumine kõrbeks võib inimese kõrgema elustandardi saavutamisega niisamuti kaasas käia kui kõigi inimeste ühetaolise õnneseisundi organiseerimisega. Kõrbeks muutumine võib olla mõlemaga seesama ning kohutaval viisil olla liikvel kõikjal, nimelt selleläbi, et ta varjub ehk varjab ennast. Kõrbeks muutumine ei ole pelk liivastumine. Kõrbeks muutumine on Mnemosyna pagendamine, see käib täie hooga. Ütlus “kõrb kasvab” on pärit ühest teisest kohast kui meie aja käibehinnangud. “Kõrb kasvab,” ütles Nietzche peaaegu 70 aasta eest. Ta lisab juurde: “häda sellele, kes kätkeb kõrbesid”.”

“Kõrb kasvab” (2003)

Sari: Eesti Mõttelugu nr 54. 567lk

Tootja

Ülo Matjus

Seisukord

uus


Raamat on uus

Kaal

785

Kirjastus

Ilmamaa

Ilmumisaasta

2003

Lehekülgi

567

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Kõrb kasvab””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga