“Küüditatmine Eestist Venemaale. Juuniküüditamine 1941 & küüditamised 1940-1953. Raamat 6”

19.90

1 laos

See nimekirjaraamat püüab anda üldnimekirjad kõigist Nõukogude okupatsioonide ajal Eestist küüditatuist peale märtsiküüditatute (nende isikunimede register on ilmunud ERRB nimekrjaraamatute sarjas – nr.5)

Registrid käesolevas raamatus on paigutatud n.ö. ajalises järjekorras.

Esimestena küüditati Johan Laidoner – 19. juulil 1940 – ja Konstantin Päts – 30. juulil 1940, mõlemad perekonnaga. Nende kirjed asuvad väljaspool registreid, juuniküüditatute nimeregistri ees.

Juuniküüditatute registrisse on võetud ka Eesti saartelt 1. juulil 1941 küüditatute kirjed. Põhjenduseks asjaolu, et kogu “massioperatsioon” viidi läbi samasugusena kui juuniküüditamine, et ERRB-l pole tead mitte mingeid eraldi juhendeid juuliküüditamise kohta ja et küüditatute saatust määrati kogu nõukogude režiimi aegu samuti kui juuniküüditatuil. Peale ühe väikese ja ühe suurema erandi: väike osa arreteeritud mehi suunati Tallinna vanglast mobiliseerimisele ning juulikuus Saaremaalt mandrile toodud küüditatud perekondi ei jõutud Harkust ära vedada ja nad vabanesid autustis 1941.

Pisut eelselgitust vajab ka kogum “Vahepealsetel aastatel küüditatud”. See pidev küüditamine algas 1945. aja lõppes 1953. aastal, kusjuures küüditati nii ühe kui ka mitme (-kümne) perekonna kaupa. Raamatu koostajail ei olnud tahtmist hajutada neid kirjeid mingi teise registri hulka.

15. augusti 1945 (sakslastena) ja 1. aprilli 1951 (Jehoova tunnistajatena) küüditamised olid pisemad, kuid siiski “massioperatsioonid”, seetõttu ei vaja nende andmestiku omaette esitamine põhjendusi.

Iga registrikogumi juures on kasvõi napp sissejuhatus.

Praeguse nimekirjad ei ammanda isikuid ega nende saatuseandmeid. Loodetavasti täidavad lünki lugejad. ERRB on tänulik iga täpsustuse, täienduse ja paranduse eest.

Tootja

Leo Õispuu

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

1661

Kirjastus

Eesti Memento Liit

Ilmumisaasta

2001

Lehekülgi

895

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Küüditatmine Eestist Venemaale. Juuniküüditamine 1941 & küüditamised 1940-1953. Raamat 6””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga