Back Cover

“Luule I – VI. 6 raamatut”

59.90

Laost otsas

Seisukord: uus ? Tootekood: 998587854 Kategooriad: , , Silt:
  1. “Luule” I köide
    sisaldab alljärgnevaid ükskogusid: Roheliste radade raamat Udu Toonela jõelt Aerutades hurtsikumeistriga Kirsipuu varjus
  2. “Luule” II köide
    Uku Masingu “Luule II” koondab kuus luuletuste kogumikku, millest iseseisvate raamatutena on varem ilmunud “Neemed Vihmade lahte” (1935, 1.tr) ja “Ehatuule maa” (1988) Eestis ning “Džunglilinnud” (1966) Roomas Itaalias. Katkendeid “Roosikrantsi palvetest” ja “Miikaeli liturgiatest” on avaldatud Loomingus. Käesolev köide portreteerib kõige avaramalt Uku Masingu otsivat vaimu ja elutunde kirgastumist, sest kogude loomisajad ulatuvad 1930. aastast 1983. aastani. Põhitoonilt on käesoleva raamatu luuletused Uku Masingu loomingu kõige lüürilisemad, ka teema on kõigil kuuel kogul ühine – armastus. See tähendab harrast pöördumist Jumala loodud maailma poole, kus luuletaja kiindumus kasvab oma alandlikkuses palveliseks elamusseisundiks ja avardub müstiliste nägemusteni (“Roosikrantsi palved”, “Miikaeli liturgiad”). Kogu “Neemed Vihmade lahte” on nimetatud usuliste elamuste pidevuse ja intensiivsuse pärast Uku Masingu palvepäevikuks. Sellele luulele annab sümbolistliku ja pildilise väljenduse luuletaja uuriv-küsiv meelelaad ning endassesüvenemine kristlase ja soomeugrilasena (“Džunglilinnud”). Samas leiame Uku Masingu lüürikas ka palju meelelist ja intiimset pöördumist armastatu poole, mis on väljenduse saanud ekstaatilistes lausumistes. Uku Masingu armastatu on ta nägemustes alati muutumas ja mitmenäoline, seega alati ka erinevaid elamusi pakkuv (“Ehatuule maa”). Meelekergusest ja rõõmust tajuda armastatu juuresolekut vallandub luuletajas eriline loveline seisund, mis muudab lausumised laululiseks loitsimiseks. Uku Masing nimetabki oma luuletusi lauludeks. Samasuguse intensiivsusega kui meelekergusest saadud ülenemistunne on ka äng, Jumala poolt mahajäetuse tunne, kus luuletaja hääl kostab suurest üksindusest (“Itkud isale, Itkud õele”). Põhiolemuselt on kõigis kuues kogus avalduvad armastussuhted aga ühisel alusel – see on inimese igatsus igavikulise jumalakodu järele.
  3. “Luule” III köide
    “Luule III” sisaldab Uku Masingu seni trükis avaldamata poeeme “Hannolaul” ja “Unenägija tessaraktis”. Esmapilgul tundub nende luuleteoste aines teineteist välistavana ja vastandlik, kuid lugemisel selgub ühe loo sisuline jätkumine teises, mida katkestab vaid hoogsa värsirütmi hetkeline peatumine üleminekul ühest tsüklist teise. “Hannolaul” ja “Unenägija tessaraktis” on intensiivselt läbielatud kujutluspiltide ja sugestiivse kõnelemisviisiga värssjutustused inimese teekonnast, vaimsest üksindusest ja lunastuse võimalusest. “Hannolaul” on valminud aastail 1934-1940 ja “Unenägija tessaraktis” aastail 1952-1956, mis ajalooliselt on meie rahva mälus koormatud mälestustega vaimsest terrorist kodumaal ning riikide ja rahvaste hävitamisest. Nõnda omandab muistse meresõitja Hanno teekond “Hannolaulu” loomisaja uusi tähendusi ja 10. sajandist pärineva kreekakeelse üriku raamistuses poeem ei tähenda kaasaja vaid mineviku vaimset mälestusmärki. Samuti ei ole nägemuspiltide õudusest vaevatud unenägija rännak kujutletud neljamõõtmelisse maailma, tessarakti, poeemis “Unenägija tessaraktis” ühetähenduslikult mõistetav katse vabaneda väikekodanliku mõtteviisi ahta ruumi mõjuväljast. Mõlemad laevajuhid nn. tundelisel teekonna maailmade vahel otsivadki enese võimalust mineviku ja tuleviku ajapiiridest vabanemiseks. Seega võib mõlemaid poeeme mõista kui oma kaasaega pidevalt ületavaid ja alati aktuaalseid ajaloodokumente inimese kohta. “Andmete täpsust” on võimalik kontrollida igal lugejal, kel soov neil kahel teekonnal kaasa rännata.
  4. “Luule” IV köide
    “Luule” neljandasse köitesse on võetud: “Lohe vari”, “Piiridele pyydes”, “Hurtsik lammutaks enda”, “Surija Sandiristilt”.
  5. “Luule” V köide
    “Luule” V köitesse on võetud “1343”, “Rubaiid”, “Tarbetud õpetussalmid”, “Gudea ja Hoosea”, “Rahast ja võimust”, “Georg Müller”, “Kurtes Taevaskoja varisevat kallast”. Raamatu ettevalmistamist ja trükkimist on toetanud Kultuuriministeeriumi eesti kirjandusklassika programm, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Eesti Mõtteloo Sihtkapital.
  6. “Luule” VI köide
    “Saadik Magellani pilvest” lõpetab kuueköitelise sarja Uku Masingu luulest. Käesolevat raamatut võib kirjeldada kui luuletaja kokkuvõtet elust ja tööst. See on läbi elu kestev lootusrikas palve lunastuseks.
    Raamatu väljaandmist on toetanud Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.
Tootja

Uku Masing

Seisukord

uus


Raamat on uus

Kaal

4822

Kirjastus

Ilmamaa

Ilmumisaasta

2000 – 2005

Lehekülgi

2080

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Luule I – VI. 6 raamatut””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga