Back Cover

“Põrgutorm. Natsi-Saksamaa hukk 1944-1947”

34.90

Laost otsas

Seisukord: uus Tootekood: 9789949011254 Kategooriad: , , Silt:

Pärast palju pikki tunde, päevi, kaaslaseks surm, karjatused ja pisarad … Ja siis nagu saatuse iroonia, juhtub ime siis, kui seda keegi enam oodata ei osanud. Jälle hakkasid alarmid üürgama. Paljude mitteusklike inimeste jaoks oli see signaal lõppu kuulutavaks signaaliks.

Toimusid pidevad rünnakud Hamburgi, Berliini, Nürnbergi, Darmstadti, Kölni ja teiste Saksa linnade vastu. Kui linnad olid muudetud rusuhunnikuteks, siis Briti ja Ameerika lendurid tulid tagasi, et leida ellujäänuid, päästemeeskondi ja veel liikuvaid inimesi, et avada nende pihta kuulipilduja tuli ning puistata alla allesjäänud süütepommid. Kõik, mis veel elas, pidi kaduma. Komistades ja kukkudes ronisid ellujäänud uuesti varjenditesse. Vähesed võisid aimata, et nad lähevad lõksu, kui lennukid pommitasid pommidega, mis lõhkesid õhus ja puistasid linna üle tulega, mis tuli nagu ühest suurest pilvest.

“Suur põlev pilv kattis kogu linna,” jutustas Würtzburgi elanik. See tulepilv ei halastanud kellelegi, see liikus üle kirikute, majade, paleede, üle inimeste ja kitsaste tänavate. Põlevad osakesed pilvest süütasid varsti kogu Würtzburgi. Mõne silmapilgu jooksul valgustas õhtutaevast kohutav tulemeri, mis värvis pilved taevas sarlakpunaseks.

Raamatu autor Thomas Goodrich on 1947. aastal Kansases sündinud ameerika ajaloolane ja kirjanik. “Põrgutorm..” ilmus tema sulest 2014. aastal ning on II maailmasõja lõpuaastate ning järgnenud vastuoludest tulvil rahuperioodi üks omapärasemaid käsitlusi. Küllaga erinevaid vaatenurki peitvat ajalooperioodi on autor käsitlenud ka oma teistes teostes, millest tuntuim on “1945. aasta suvi”. Lisaks II maailmasõja temaatikale on Thomas Goodrich käsitlenud mitmetes teostes ka Ameerika kodusõda (“Must lipp”) ja indiaanlaste rõhumist kolonistide poolt (“Skalbitants”).

Raamatus “Põrgutorm: Natsi-Saksamaa hukk 1944-1947” avab autori inimajaloo surmavaima sõja tahke tavapärasest mõnevõrra teisest vaatenugast, keskendudes hoopis võitjate, nii venelaste kui ka liitlaste sõjakuritegudele. Miljoneid hukkunuid nõudnud sõja veriseimate tahkude kirjeldamisel ei hoia autor värve kokku, erakordselt täpselt on kirjeldatud maailma kõrgkultuuri varamu sihipärast hävitamist ja saksa rahva piinarikkaid üleelamisi sõja lõpuaastail ning kohe pärast sõda. Autor viib lugeja tänu sündmustes osalenute äärmiselt tõetruudele kirjeldustele otsekui ajas mõnikümmend aastat tagasi, pakkudes välja hoopis teistsuguse pildi, kui senistes II maailmasõda käsitlevates õpikutes ning ajalooraamatutes. Ilmselt on see ausaim kõikidest seni ilmunud tuhandetest sõjateemalistest raamatutest, mis on üldjuhul kirjutatud alati üksnes sõja võitjate vaatenurgast.

Otsekoheselt ja ilustamata avatakse teoses hulk sõjakuritegusid, nii venelaste vägistamisretki Ida-Preisimaale kui ka liitlaste õudu külvavaid barbaarseid pommirünnakuid Dresdenile ja teistele Saksamaa linnadele. Võimaluste piires peatub autor ka juutide rollil II maailmasõja puhkemisel ning nende verisel kättemaksuihal pärast sõda. Vaenupooli arvestavalt leiavad raamatus kajastust ka sakslaste kodumaaarmastus ning nende visadus II maailmasõja tagajärgede likvideerimisel.

Thomas Goodrichi objektiivne, tegelikult hingekriipivalt aus raamat on kahtlusteta üks parimaid dokumentaalteoseid II maailmasõjast ja selle tagajärgedest.

Tootja

Thomas Goodrich

Seisukord

uus


Raamat on uus

Kaal

560

Kirjastus

Lembit Zilinsky

Ilmumisaasta

2019

Lehekülgi

357

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Tõlkinud

Lembit Zilinsky

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Põrgutorm. Natsi-Saksamaa hukk 1944-1947””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga