“Rudolf Sirgega kalavetel”

1.28

Laost otsas

Seisukord: kasutatud ? Kategooriad: ,

Mäelestustekogumik.

Paljud kuulsad kirjamehed, nagu Aho, Aksakov, Tšehhov, Paustovski ja teised, on harrastanud kalasporti. Meie kirjanikest-kalameestest (Alle, Sütiste, Vahtra jt.) on kindlasti kõige väljapaistvam Rudolf Sirge. Muidugi mitte sellepärast, et ta oma loominguks mõnigi kord kalapüügist inspiratsiooni sai – on ju teisedki kirjanikud kalastamisest kirjutanud. Sirge ainulaadsus seisnes selles, et ta oli kalasportlane-organisaator, meie Kalaspordi Föderatsiooni esimees selle asutamisest kuni oma surmani.

Rudolf Sirge loomingust on omajagu kirjutatud (sest need vaod, mis ta meie kirjanduspõllule ajas, on sügavad ja püsivad) ja kirjutatakse edaspidigi. Märksa vähem tuntakse teda kalasportlasena. Nii tekkiski mõte – mis nüüd teoks on saanud – jäädvustada sõnas ja pildis ka tema kalasportlase mälestust.

Käesolev kogumik tahab heita põgusa pilgu Sirgele tema lemmikharrastuse juures. Oma mälestusi jagavad nii need, kes on temaga koos kalavetel olnud, kui ka need, kes on nii või teisiti tema kalamehe-rõõmudele ja -muredele kaasa elanud ning nendest osa saanud.

Kogumikku on võetud ka Rudolf Sirge olukirjeldus “Saar Väinameres” ja mälestuskild “Asjalik…”. Esimest korda avaldatakse kaks õngemehemõtisklust – “Tung” ja “Vaprus”, mille käsikirjad on pärit Sirgest järeleljäänud paberite hulgast. Käsikirjad on “lahti lugenud” (Sirge väga väike ja tihe käekiri on võõrale paeaegu loetamatu) ja kogumikus avaldamiseks andnud kirjaniku tütar Irja Pärnpuu. Samuti põhineb artikkel “Fikseeritud kalapüük” Sirge enda materjalidel.

Muidugi olnuks väär sellest mälestuskogumikust teha mingit kalamehelugude raamatut. Rudolf Sirge oli terviklik isiksus, seepärast on raamatusse võetud ka artikleid, mis heidavad valgust talle kui inimesele ja kirjanikule, kui ühiskonnategelasele ja avarapilgulisele loodusesõbrale.

Kolleegium avaldab tänu kõigile autoritele ja ka neile, kes nõu ja jõuga on abiks olnud selle koguteose valmimisel.

Eesti Raamat, 1974 254lk 

Seisukord

kasutatud

Kaal

268

Kirjastus

Eesti Raamat

Ilmumisaasta

1974

Lehekülgi

254

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Rudolf Sirgega kalavetel””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga