Back Cover

“Tee ja vili. Loenguid budismist”

36.90

1 laos

Seisukord: uus ? Tootekood: 9789916963135 Kategooriad: , , Silt:

2018. aastal ilmus kirjastuselt SE&JS raamat “Linnart Mäll. Tõe tee. Mõtteid ja mälestusi” (koostaja Ivar Tröner, toimetajad Märt Läänemets ja Teet Toome). Käesolev teos “Tee ja vili” on silmapaistva teadlase ja filosoofi Linnart Mälli mõttevaramu teine osa ja sisaldab tema loenguid budismist.

Linnart Mälli mõtteid:

Budism on oma olemuselt dogmaatika vastane. Kõik laused, ükskõik kui püha mehe suust nad ka ei tuleks, on kõlbulikud vaid selleks, et inimene need endale ise lahti mõtestaks, sest laused ja tekstid ei ela oma elu. Ükski tekst ei ole asi iseeneses, vaid tekst on ainult olemas kui mingi informatsioon, mida kodanik A annab edasi kodanikule B, C, D jne.

Karma on “tegu”, see ei tähenda saatust. Iga tegu kannab vilja ja karmaphala on “teo vili”. Teod võivad olla kolme liiki: ihu, jutu ja meele teod. Karma on iga teie tegu, mida te teete ihu, jutu või meelega, ning iga tegu kannab mingisugust vilja. Vilja kannab ka tegude kombinatsioon. Kui te seda meeles peate, siis lähevad alati viljad paremaks, eriti nende tegude puhul, mida te meele ehk mõttega teete.

Vanas Indias arutleti palju selle üle, kas maailm on piiridega või piirideta. Buddha arvas, et miks ei võiks olla midagi vahepealset: maailm ei ole ei piiridega ega piirideta. Võis siis jällegi vaieldi selle üle, kas maailm on ajas igavene või lõplik. Budda mõtles jälle, et miks ei võiks tõde asuda seal vahepeal. Ja nii tekkiski budismis selline mõtteviis, mille kohaselt tõde asub kahe äärmuse vahepeal. Tõde ei peitu olemises ega olematuses, vaid ta asub olemis ja olematuse vahel. Ja seda, mis on vahepeal, on väga raske määratleda.

Ja nüüd kõige tähtsam, mida ma tahan teile täna öelda.
See mahub ühte lausesse: armastage inimesi ja olge enda suhtes kriitilised.
Mitte teiste suhtes. Väga lihtne.

Tootja

Linnar Mäll

Seisukord

uus


Raamat on uus

Kaal

886

Kirjastus

SE&JS

Ilmumisaasta

2021

Lehekülgi

423

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Tee ja vili. Loenguid budismist””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.