Vanu vahelugemisi
Vanu vahelugemisi
Back Cover

“Vanu vahelugemisi”

6.99

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 9789985578841 Kategooriad: , , Silt:

Valimik satiirilisi ja humoristlikke palu varasemast eesti ajakirjandusest.

Autoritest.

Otto Wilhelm Masing (1763-1832), ametlik kirikuõpetaja, oli oma aja kõige silmapaistvam eesti keele tundja ja eesti keele eluõiguste eest võitleja. Ta kirjutas rea artikleid eesti keele kohta, andis välja õpikuid, arstiteaduslikke božüüre, populaarset kalendrit, edendas rahvaharidust.

1818. a. andis Masing välja populaarteadusliku lugemiku “Pühapäeva vahelugemised”, mis oli kavandatud perioodilise väljaandena. Seepärast on võetud sellest katkendeid ka käesolevasse kogumikku. Eriti silmapaistva koha eesti ajakirjanduse ajaloos on Masing endale kindlustanud oma “Maarahva Nädalalehega” (1821-1823, 1825), millel oli suur rahvavalgustuslik tähtsus ja mõju progressiivsete traditsioonide ja publitsistlike žanride väljakujunemisel eesti varasemas ajakirjanduses.

Friedrich Reinhold Kreutzwald (1803-1882) andis aastail 1848-1849 välja viis annet eesti esimest illustreeritud populaarteaduslikku ajakirja “Maailma ja mõnda, mis seal sees leida on”, mis sai ka koolilugemikuna populaarseks. Ajakiri jagas lugejaile teadmisi kosmograafiast, võõrastest maadest, seal elavaist inimestest ja loomadest; samuti jutustati tehnikasaavutustest ning jagati lugejaile tulusaid õpetusi.

Nikolaus Friedrich Russow (1828-1906), pärit Tallinnast, tegutses Tallinnas ja Peterburis kroonuameteis. Russow oli tihedais sidemeis nn. “Peterburi patriootide” rühmaga. Ta võttis osa paruneid piitsutava brožüüri “Eestlane ja tema isand” (1861) koostamisest ja tegi kaastööd Herzeni “Kolokolile”. Russow asutas ja võttis mõni aeg osa ajalehe “Revalsche Zeitung” toimetamisest, mis neil aastail (1860-1862) oli silmapaistev progressiivselt meelestatud ajaleht. Russow oli tuntud maalikunstniku ja luuletajana ning mõnevõrra ka oma folkloristlike harrastuste poolest.

Krimmi sõja päevil hakks Russow, kes tollal töötas Tallinnas, välja andma perioodiliselt ilmuvat brožüüri “Tallinna kodaniku raamat oma sõpradele maale”, mida ajavahemikus 1854-1857 ilmus kokku 12 vihikut. Väljaanne jutustas sõjasündmustest Krimmis ja ka Eesti ning Soome rannikul. Üks vihik on aga pühendatud Nikolai I surmale ja viimane vihik Aleksander II kroonimispidustustele. Väljaanne pälvis kaasaegsete (Kreutzwald jt.) kõrge hinnangu.

Johann Woldemar Jannseni (1819-1890) poolt toimetatud “Pärnu Postimees ehk Nädalileht”, mis hakkas ilmuma 1857. aastal, pani aluse pidevalt ilmuvale ajakirjandusele Eestis. 1864. aastal tuli Jannsen Tartusse, kus hakkas välja andma “Eesti Postimeest”.

Kuigi “Pärnu Postimehe” üldine suund oli äärmiselt truualamlik, parunite ja pastoritega kokkulepet taotlev ning kösterlikult moraliseeriv, leidub selles lehes siiski ka kirjutisi niisuguste seisukohavõttudega, mida võime tunnustavalt märkida. “Pärnu Postimees” õpetas lugejaid orienteeruma välispoliitilistes küsimustes, tegi karskus- ja hariduspropagandat, võitles kadakasaksastumise vastu. Ajaleht viis edasi üksikute publitsistlike žanride arengut. “Pärnu Postimehe” omaaegse küllaltki suure populaarsuse tingis eeskätt Jannseni lopsakas külamehelik stiil, mille lahutamatuks elemendiks oli huumor.

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

250

Kirjastus

Ilo

Ilmumisaasta

2007

Lehekülgi

104

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Vanu vahelugemisi””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga