Biograafia

Autori pilt

Edgar Allan Poe

19/01/1809

Edgar Allan Poe (19. jaanuar 1809 Boston - 7. oktoober 1849 Baltimore) oli ameerika romantiline kirjanik (sh luuletaja), toimetaja ja kirjanduskriitik.

Poe loomingu tuntuimat osa, põnevusjutte, tõlkis eesti keelde Johannes Aavik, propageerimaks uudissõnu. Eelkõige on Poe tuntud põnevus- ja õudusjuttude autorina. Teda peetakse kriminaalromaani žanri leiutajaks, samuti andis ta panuse tärkavasse teadusliku fantastika žanri. Ta oli esimene tuntud Ameerika kirjanik, kes üritas elatuda vaid kirjutamisest, mistõttu möödus tema elu ja karjäär rahalises kitsikuses.

Ta sündis Bostonis ning jäi varakult orvuks. Tema ema suri varsti pärast seda, kui isa oli pere hüljanud. Edgar võeti John ja Frances Allani pere tiiva alla, kuigi ametlikult teda ei adopteeritud. Ta õppis mõnda aega Virginia ülikoolis, kuid lahkus rahapuuduse tõttu pärast esimest semestrit. Poe astus West Pointi sõjaväeakadeemiasse, kuid sinnagi ei jäänud ta pidama. 6. märtsil 1831 heideti Poe West Pointist välja. Pärast seda ebaõnnestumist otsustas Poe Allanite juurest lahkuda. Oma kirjanikuteed alustas ta tagasihoidlikult, avaldades 1827. aastal anonüümse luulekogumiku "Tamerlane and Other Poems". Autoriks oli märgitud vaid "üks Bostonlane".

Poe keskendus proosale ning töötas järgnevatel aastatel mitmes perioodikaväljaandes, kus tema omapärane kirjanduskriitika stiil talle mõningase tuntuse tõi. Töö tõttu kolis ta tihti ning peatus eri linnades. 1835. aastal abiellus ta Baltimore´is oma 13-aastase nõo Virginia Clemmiga. 1845. aasta jaanuaris avaldas Poe luuletuse "The Raven" (eesti k. "Kaaren" või "Ronk"), mis osutus väga menukaks. Kaks aastat hiljem suri tema naine tuberkuloosi. Poe pidas plaani omaenese ajakirja avaldamisekst, kuid suri enne kui see mõte teoks sai. Poe suri 40-aastaselt. Tema surma põhjus on siiani selgusetu. Võimalike põhjustena on pakutud alkoholimürgitust, koolerat, narkootilisi aineid, südamehaigust, marutõbe, enesetappu, tuberkuloosi jm.

Poe teosed mõjutasid kirjandust kogu maailmas. Tema mõju ulatus ka kosmoloogiasse ja krüptograafiasse. Poe ja tema teosed leiavad kajastamist tänapäeva kirjanduses, muusikas, filmis ja televisioonis. Mitu tema kunagist kodu on muudetud muuseumiks. (VikipeediA)