Biograafia

Autori pilt

Jerome David Salinger

01/01/1919

Jerome David Salinger (1. jaanuar 1919 New York - 27. jaanuar 2010 New Hampshire) oli Ameerika Ühendriikide kirjanik.

Jerome David Salingeri isa oli Leedu juudi päritolu hulgikaupmees Salomon Salinger ning ema šoti-iiri päritolu Mirjam Salinger.

Ta õppis riigikoolides. Enamik õpetajad pidas teda keskpäraseks, viisakaks ja häbelikuks õpilaseks. Hiljem saadeti ta Valley Forge Military Academy internaatkooli, kus ta õppis aastatel 1934-1936. Seejärel käis ta New Yorgi ja Columbia Ülikoolis ning hakkas avaldama lühijutte. Aastaks 1940 oli ta avaldanud jutte mitmes perioodikaväljaandes.

1944. aasta märtsis teenis Salinger Ameerika Ühendriikide maaväe 12. jalaväerügemendi 4. jalaväediviisis Suurbritannias ning osales Normandia dessandis, nähes üht sõja verisemat lahingut. See mõjutas teda tugevalt.

1946. aastal naasis ta sõjast. Mitmed tema kirjutised lükati tagasi kuni aastani 1948, mil ajaleht New Yorker avaldas tema esimese jutustuse. Pärast seda kirjutas ta peamiselt New Yorkerile kuni 1965. aastani. Eeskätt on Salinger siiski tuntud romaani "Kuristik rukkis" autorina.

Salinger oli abielus kolm korda. Esimene abielu Sylviaga, naisega, kellega ta tutvus Euroopas, oli lühike. Teisest abielust Claire Douglase, Darmouthi kolledži üliõpilasega, sündis kaks last - tütar ja poeg. Pärast mitmeid nurjunud suhteid abiellus Salinger endast 40 aastat noorema meditsiiniõe Colleeniga kellega oli abielus kuni surmani. (wikipedia)