Biograafia

Autori pilt

Martti Turtola

16/11/1947

Ajaloolane Martti Turtola tulistab Konstantin Pätsi kohta ägedaid sõnu. Veel kümme aastat tagasi oleks avameelne Turtola esimese laevaga tagasi Soome saadetud. Täna sunnib ta meid ajaloo valusatele aastatele vaatama palju kriitilisema pilguga.

Temalt on ilmunud mitmeid poliitilise ja sõjaajaloo-alaseid teoseid. Eestlaste jaoks on tema loomingust tuntuim raamat "President Konstatin Päts. Eesti ja Soome teed", kus ajaloolane Martti Turtola otsib vastust küsimustele, milline oli Konstantin Pätsi osa Eesti riigi loomisel ja kui palju vastutab ta selle kadumise eest ja miks kulgesid sündmused 1930. ja 1940. aastatel Eestis erinevalt kui Soomes. Konstantin Pätsi elule ja riigimehekarjäärile heidab Turtola pilgu läbi tolleagse Eesti elu ja sündmuste, pakkudes võimalust võrrelda kokkulangevusi ning erinevusi Eesti ja Soome ajaloos.

Turtola hinnang Laidonerile on karm. Tema sõnul murdis Laidoner Eesti riigile antud sõdurivande, nagu Päts murdis presidendivande. Võrreldes Pätsi Vidkun Quislingiga, küsib Turtola: “On siis Laidoner sugulane Antiik-Kreeka Efialtesega, kes juhatas 480 eKr pärslastest ründajad Termopüülide kitsust Leonidase juhtimisel kaitsvate kreeklaste selja taha?”

Niisugune on Turtola lugu Laidonerist. Kaugeltki pole see lõplik tõde, vaid teada-tuntud faktide üks võimalik tõlgendus. Aga ta on tänuväärselt avanud ukse poleemikale, mida on nii kaua oodatud.