Biograafia

Autori pilt

William Shakespeare

23/04/1616

William Shakespeare (23. aprill (traditsiooniline kuupäev) 1564 Stratford-upon-Avon - 3. mai (vkj 23. aprill) 1616) oli Inglismaa renessansiaegne luuletaja ja näitekirjanik, ingliskeelse kirjanduse suurkuju.
William Shakespeare sündis köösner John Shakespeare´i perekonnas kaheksast lapsest kolmandana ja oli vanim täiskasvanuks elanud poeg. Kuigi sellest tõendeid pole säilinud, peetakse väga tõenäoliseks, et ta õppis kohalikus algkoolis.
18-aastaselt abiellus ta endast umbes 7 aastat vanema Anne Hathawayga. Sündisid tütar Susanna (ristiti 26. mail 1583) ning kaksikud: tütar Judith ja poeg Hamnet (ristiti 2. veebruaril 1585). Hamnet suri varakult, aastal 1596. Millalgi 1585. ja 1592. aasta vahel alusta ta oma edukat karjääri Londonis näitleja ja kirjanikuna. Selle perioodi kohta Shakespeare´i elust andmed puuduvad, mis on andnud alust mitmesuguste legendide ja kahtlust äratavate juttude tekkele.
Ei ole täpselt teada, millal ta alustas kirjutamist, kuid 1592. aastal etendati Londonis juba mitut tema näidendit. Ta oli üsnagi jõukas, näiteks ostis ta 1597. aastal endale Stratfordi suuruselt teise maja. Alates 1599. aastast tegutses Shakespeare Globe´i teatris. Oma karjääri jooksul jagas ta oma aega Stratfordi ja Londoni vahel.
1613. aastal naasis ta 49-aastasena Stratfordi, kus kolm aastat hiljem suri. Ta suri kuu pärast oma testamendi koostamist, mida alustas väitega, et on täie tervise juures. Tema kaasajast ei ole säilinud tõendeid tema surma põhjuste kohta. Ta maeti kaks päeva hiljem Stratfordi Püha Kolmainsuse kirikusse. Epitaaf tema haua kohal hoiatab tema luude liigutamise eest. Seda järgiti hoolikalt kiriku restaureerimisel 2008. aastal.
Shakespeare´i vanemal tütrel Susannal sündis tütar, kelle polnud lapsi, aga noorem tütar Judith sai kolm last, kes kõik surid järglasteta.
Tema eraelust on vähe andmeid, mis on põhjustanud palju oletusi tema väljanägemise, seksuaalsuse ja usuliste veendumuste kohta. (wikipedia)