Biograafia

Autori pilt

Yukio Mishima

14/01/1925

Yukio Mishima (kodanikunimega Kimitake Hiraoka; 14. jaanuar 1925 Tokyo - 25. november 1970 Tokyo) oli üks Jaapani 20. sajandi silmapaistvamaid kirjanikke.

Mishima kirjutas oma karjääri kestel 40 romaani, luulet, esseistikat ning kaasaegseid kabuki- ja nõ-näidendeid. Ta esitati kolmel korral Nobeli auhinna laureaadiks. Tema avangardistlikud tekstid põimisid omavahel modernistliku ja traditsioonilise esteetika, murdes kultuurilisi tabusid ning keskendudes sellistele teemadele nagu surm, seks ja poliitika.

Mishima sündis Tokyos valitsusametniku perekonnas ja ta lapsepõlv möödus ülimalt domineeriva vanaema käe all. Teise maailmasõja puhkedes hoidus Mishima mobilisatsioonist ning töötas lennukitehases. Kuigi sõjast kõrvalejäämine oli esialgu suur kergendus, muutus see hiljem Mishima jaoks koormavaks süütundeks.

Pärast sõda õppis Mishima õigusteadust Tokyo Ülikoolis ning töötas seejärel rahandusministeeriumi ametnikuna. Sellel kohal töötas Mishima aasta, misjärel otsustas loobuda ametnikukarjäärist ning pühenduda täielikult kirjutamisele.

Mishima esimene avalikkuse tähelepanu pälvinud teos "Kamen no Kukuhaku" ilmus 1949. aastal ja tegi 24-aastase kirjanikust Jaapanis kuulsuse. Suuresti autobiograafiline romaan räägib noorest homoseksuaalsest mehest, kes peab varjuma maski taha, et sobida ühiskonda.

1955. aastal hakkas Mishima tegelema atleetvõimlemise, kendo ja karatega, püüdes kombineerida Antiik-Kreeka kehalist iluideaali samuraide moraalikoodeksiga.

1967. aastal läbis Mishima vabatahtlikuna Jaapani kaitsevägede aastase treeningukursuse ning asutas seejärel koos sadakonna kaasamõtlejaga sõjväelise ühenduse Tatenokai, mille ideoloogiaks oli traditsiooniliste Jaapani väärtuste asutamine ja keisri teenimine.

25. novembril 1970 vallutas Mishima koos nelja järgijaga Jaapani sõjaväe peakorteri hoone Tokyos ja esines selle rõdult kõnega, milles ründas Jaapani Teise maailmasõja järgset konstitutsiooni ning kutsus Jaapani kaitsevägede sõdureid ülestõusule, et päästa traditsioonilie jaapani kultuur. Kõne lõppedes sooritas Mishima rituaalse enesetapu seppuku. (VikipeediA)