Alasti ja surnud
Alasti ja surnud
Back Cover

“Alasti ja surnud”

6.67

3 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 8498193540 Kategooriad: , , , , Silt:

Maileri esimest ja kuulsaimat teost “Alasti ja surnud” peetakse põhjendatult üheks parimaks Teisest maailmasõjast rääkivaks romaaniks, mille on kirjutanud ameerika kirjanik. Ilmudes pälvis see nii ülistavaid arvustusi kui ka materdavat mahategemist. Mailerit süüdistati muuhulgas selles, et teda ajendas kirjutama isiklik vastumeelsus sõjaväeteenistuse suhtes.

Raamat põhineb paljuski kirjaniku isiklikel läbielamistel Vaikse ookeani lõunaosa sõjatandril. Muuseas, “Alasti ja surnud” oli ka Teises maailmasõjas samas kandis sõdinud president John F. Kennedy üks lemmikraamatutest.

Oma esikeoses vaatleb Mailer ühe luurerühma meeste silmade kaudu ameeriklaste sõjalist operatsiooni väljamõeldud Vaikse ookeani saare vallutamiseks. Autor kirjeldab äärmise usutavuse ja naturalistlikkusega venivaid ettevalmistusi otsustavaks rünnakuks ning vastuolusid lihtsõdurite ja ohvitseride, aga ka luurerühma enda liikmete vahel. Heroiliste lahingute asemel keskendub Mailer juhuse tahtel ühte üksusesse sattunud erineva tausta ja eluhoiakutega, kasutades selleks tagasihüppeid meeste minevikku.

Raamatu põhjal tehti 1958. aastal samanimeline film, mille režissööriks oli Raoul Wlash ning peaosades Aldo Ray, Cliff Robertson ja Raymond Massey. Raamatu tasemeni see linateos paraku ei küündinud.

“Tunni aja pärast anti neile signaal, ja nad tormasid redelist üles ja tunglesid väljas luugi ees peaaegu minuti, enne kui neil kaatrisse ronida kästi. Tekid olid väga libedad, mehed komistasid ja kirusid, vaevaga edasi komberdades. Kui nad taaveti küljes rippuva dessantkaatrini jõudsid, võtsid nad end rohmakasse rivvi ja jäid uuesti ootama. Red värises külmas hommikuses õhus. Kell polnud veel kuus ja päev oli võtnud juba sellise masendava kuju, mis oli kõikidel varajastel sõjahommikutel. See tähendas, et nad liiguvad, see tähendas midagi uut, midagi ebameeldivat.

Kogu laeva ulatuses kulgesid erinevas järgus maabumistoimingud. Vees oli juba mõned mehi täis dessantkaatrid, mis tiirlesid ümber laeva justkui kutsikad rihma otsas. Mehed neis lehvitasid laevasolijatele, nende ihuvärvi näol tundusid paadi hallil taustal ebareaalsetena, koit merest sinetamas. Vaikne vesi nägi välja kui nafta. Rühma lähedal ronis paar meest dessantkaatrisse ja üks kaater, mis oli just täis saanud, hakkas taavetitali kriiskumise saatel vette laskuma. Ent enamasti olid mehed laevas ikka veel ootel nagu nemadki.”

Eesti Päevalehe raamat

Tootja

Norman Mailer

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras, aga paberkaaned juba kulunud

Kaal

675

Kirjastus

Eesti Päevaleht

Ilmumisaasta

2006

Lehekülgi

608

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Tõlkinud

Janina Karemäe

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Alasti ja surnud””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga