Back Cover

“Dracula”

4.35

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 5899200839-1 Kategooriad: , Silt:

Ei tea öelda, kui kuulsad oleksid vampiirid praegu Stokeri “Draculata”(1897). Legendid surematutest vereimejaist on igivanad ning küllap õngitsenuks õudusfilmide tegijad kas Rumeenia võrsti Vlad Teibasseajaja või mõne teise temasuguse ajaloo prügikastist niikuinii välja. Muidugi ei kahanda see karvavõrdki Stokeri miljonidollariraamatu väärtust. On koguni väidetud, et “Dracula” jäävat trükiarvult alla vaid Piiblile. Siit saaks arendada toreda mõttekäigu, et lõppude lõpuks võidab Jumal Kuradit. Õigupoolest käib kurjuse ja headuse vahel tihe rebimine, sest üha vähem loetakse pühi teoseid ning üha rohkem vampiiriraamatuid.

Tegelikult võitis rebimise hoopiski Stokeri lesk, kelle nõudmisel hävitati pea kõik 1922. aastal vändatud filmi “Nosferatu” koopiad. Kaotas vaatajaskond. Raamatul baseeruvad filme ja näidendeid tuli õnneks edaspidigi nagu Vändrast saelaudu.

“Dracula” ei sündinud igavleva Stokeri peas iseenesest. Kahksa aastat kogus kohusetundlik ja lugejate vastu aus kirjamees Euroopa folkloori ja vampiirilugusid.

“Dracula” on epistolaarromaan, mis on paberile kantud päevikusissekannete, telegrammide, kirjade ja ajaleheväljalõigete vormis. Raamat baseerub 15. sajandil elanud Valahhia vojevoodi Vlad III Dracula (Tepesi) verisel ja kirjeldamatult julmal isikul.

Tõenäoliselt ei teaks maailm tagasihoidliku loomuga iiri päritolu kirjanikust Bram Stokerist (1847-1912) midagi, kui poleks tema vampiiriraamatut “Dracula”, mis kuulub lausa klassikasse.

Abraham Stoker sündis Dublini lähedal seitsmelapselises peres. Ehkki haigus murdis poisi seitsmeks aastaks voodisse, ei väljendunud see kummalisel kombel vähimagi määral tema edasises tervises. Tõsi küll, ka täiskasvanuna jäi ta ujedaks atleedist raamatusõbraks.

Kirjanikuks tahtis Stoker saada lapsepõlvest saadik, kuid enesestmõistetavalt soovitas isa talle tulutoovamaid elukutseid. Nõnda alustaski noormees ametnikuelu. Nagu Iirimaal tavaks, suundus ka Stoker majanduslikult kehval järjel maakonnast Londonisse. Sealne uus elu tähendas näitlejate parseldaja ja teatri rahaasjade ajaja tööd, naist ning üht last.

Mänedžeri töö jättis juba varemgi kirjutamisega tegelenud Stokerile piisavalt aega oma mõtteid paberile kanda. Alustanud kirjutamist 1882. aastal ilmunud lasteraamatuga, jõudis ta täismeeste kirjandusse kümmekond aastat hiljem.

Kuna Stokeri ülejäänud looming ei küüni “Draculale” ligilähedalegi, võib teda nimetada üheraamatumeheks. Aga kes on öelnud, et neid peab olema rohkem?

Tootja

Bram Stoker

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

485

Kirjastus

Eesti Päevaleht

Ilmumisaasta

2007

Lehekülgi

315

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Tõlkinud

Hans Luik

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Dracula””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga