Back Cover

“Kosmose rannavetes”

3.90

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Kategooriad: , Silt:

Noorsoo-ulmejutt.

Missuguseks kujuneb inimkonna tulevik? See küsimus on aegade jooksul huvitanud paljusid kirjanikke. Eriliselt on loovat fantaasiat tiivustanud kosmoselendude idee, inimese ammune unistus end emakese Maa tugevast, aheldavast embusest vabaks rebida. Tänapäeval on see unistus saanud reaalsuseks, aga nii nagu ikka, lendab mõttekujutus teaduse saavutustest innustatuna ikka jälle kaugele ettepoole. Kõige rohkem huvitab nüüd see, missuguseks kujuneb kõrgeltarenenud tehnika keskkonnas inimene ise, selle tehnika looja, kas õnnestub tal ühiskonda nii arukalt organiseerida, et pettusel, ahnusel, kalkusel ja muudel pahedel enam maa peal asu ei oleks, ja kuidas inimene tulevikus iseennast kujundab ning täiustab.
Ka Boris Kabur – erihariduselt muuseas füüsik – on käesolevas teaduslik-fantastilises jutustuses asetanud küsimuse just niiviisi. Autor on optimist, ent ta ei idealiseeri meie kaugeid järeltulijaid. Peategelaste, kolme noorukese teadlase tegevus, käitumine ja reageeringud kujundavad tulevikuinimese portree, nii nagu Boris Kabur seda näeb,- kõigi nende üldinimlike, “igaveste” joontega, mille vastu inimesel nähtavasti ikka ja alati võidelda tuleb, ning teiselt poolt arenenud kõlbeliste kriteeriumidega.
Kuna sündmustik hargneb ajalooliste materjalide avastamisest kunagi enne inimkonna ühinemist toimunud rassistliku vandenõu kohta, siis heidetakse pilk kolme sajandi kauguselt ja niisama pika arengu kõrguselt ka meie sajandi lõpupoole vastuolulise maailma nurikülgedele. Vandenõulaste tööriistaks olnud aatomifüüsiku tragöödias leiab käsitlemist tähtis küsimus teadlase kohast ja osast ühiskonnas, sellest, keda või mida ta oma vaimujõuga teenib.
Filosoofilised arutlused esitab autor ühe või teise tegelase mõtete või sõnade kaudu, niisiis alati konkreetse karakteri erilisest vaatenurgast peegeldatuna, ja tihtipeale jätab järelduste tegemise noore noore lugeja enese hooleks. Jutustamisviis on elav, süžee põnevalt üles ehitatud ja dialoog vürtsitatud kerge huumoriga.
1963. aasta laste- ja noorsookirjanduse võistlusel leidis teos äramärkimist.

Tootja

Boris Kabur

Seisukord

kasutatud


Raamat on aja jooksul kulunud

Kaal

185

Kirjastus

Eesti Raamat

Ilmumisaasta

1966

Lehekülgi

143

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet

Ole esimene, et hinnata “Kosmose rannavetes”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga