“Mati Unt. Kogutud teosed 2”

12.50

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 9789985990070 Kategooriad: , , Silt:

Võlg
Elu võimalikkusest kosmoses
Mõrv hotellis

Mati Undi (1944-2005) erootilise vabameelsuse pärast suurt vastukaja leidnud jutustuse “Võlg” (1964) tegelased on noored, kes ei taha vanaks saada ja kes tajuvad nooreksolemist kollektiivse hingelise fenomenina. Üks Undi teeneid noorsookirjanduses on hääle andmine mehekssaamise probleemide käes vaevlevale noorukile. Teine on vahetu kujutusviis, milles kõnekeelt, pihtimuslikkust, sulaajastu lootusrikkast õhinat ja J. D. Salingeri romaanist “Kuristik rukkis” pärinevad romantilist ängi. Teose peategelane Lauri on Zbigniew Cybulski ja James Deani loodud ekraani-mässajate eesti suguvend.
“Võlas” hakkas Unt väljuma realistlikust kirjandusest ja järgmises teoses “Elu võimalikkusest kosmoses” (1967) hakkas sisenema modernistlikku. Vaatepunkte vaheldades, tegelastele ja autorile vaheldumisi sõna andes kujutab jutustus ratsionaalse ja intuitiivse eluhoiaku konflikti – ühiskondliku võitluse ideaalide asendumine isikliku õnne otsinguga sotsialismi inimnäolistumise ajal.
“Mõrv hotellis” (1969) on läbinisti modernistlik teos, “eesti eksistentsialismi” klassika. Siin saavad kokku Franz Kafka “Loss” ja Albert Camus “Võõras”, eesti kirjandusele täitsa uus poeetika. Mõrv asetab tegelased eksistentsiaalsesse piirsituatsiooni, kujutatakse neid absurdses olukorras keks üleüldist võõrandumist. Leidub meeleolusid nii prantsuse uue laine filmikunstist, “uuest(kriminaal)romaanist” kui Dashiell Hammeti kriminaalromaanidest. Miski moodne polnud Undile võõras.

(Raamatus on pühendus)

Tootja

Mati Unt

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

571

Kirjastus

Hermes

Ilmumisaasta

2008

Lehekülgi

240

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Mati Unt. Kogutud teosed 2””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga