Must raamat
Must raamat
Back Cover

“Must raamat”

4.99

Laost otsas

Seisukord: kasutatud ? Kategooriad: , , , Silt:

“Siin siis lõppeski su sõjasõit!” ümisen ja laskun hõreda ädalarohuga ülekasvanud põndale.

Kunagi on siin kamarat üles tuhnitud, võib-olla alet tehtud, turd maapind on praegugi hüplik. Lepavõsa ja pajupari on aga jälle võimust võtnud ja armilise kõnnu heldelt kinni katnud.

Eemal sinendavad suured laaned, nägin äsja maanteelt kaugusse kaduvat ihmjat viirgu. Küllab märkas seda ka tema, kelle viimseks puhkeasemeks sai see iletu puhmaalune. Küllap ta silmade ees terendas pääsemine viimsel pilgul. Siis tabas teda võõras kuul selga. Ta jõudis veel kiivri peast kiskuda, püssi ja gaasitorbiku oli ta kohe maha pillanud. Varsti oli aga kadunud viimne jõuvahk, kustunud teadvus, ainult käsi oli ulatunud ümber tüvetüüka kinni haarama.

Ei, kiivril polnud mingit kuulisärget, see oli uhiuus, läikis tuhmilt.

Istudes näen langenud üht saapatalda. Ka see on kulumata, ta pole nende võõraste jalavarjudega kaua marssinud. Ta lamab kummuli, põsk vastu mulda pööratud. Tihedad tumedad juuksed on tal kunagi olnud, niipalju kui pöetud pea järgi saab otsustada. Ta nägu ei ütle midagi, see on juba inimliku ilme minetanud, muutunud sääraseks nagu ta meil kõigil muutub. Kunagi. Kuski.

Öösi oli jahe kirmetis maas olnud, põõsaste all, kuhu päikesetera ei küündinud iiletas veel kaste. Päevalik aga oli juba leebelt soe, tõotas tulla ilus ilm, sonnune tuuletu varasügise päev, üks selliseid, mis mind ikka nukraks on teinud. See oli ju aeg, mil mööduvat suve jumalaga jätad kahjutundega, mil rehepeksumasinad valusalt undavad, mil kureader taevalaotust künnab ja egasõõn õhtuti nii igatsema panevat eretab, et tahaksid kas või kuhu ära minna.

Ma ei viibinud kuigi kaua selle tundmatu sõduri juures, aga hiljem, kui ta kiiver mul kodus seinal rippus (ja sinna ta minust maha jäigi), näis mulle, nagu oleksin seal valvanud kogu hommikupooliku.

Teised tolle päeva sündmused on aastate kuludes mu mälust kustunud, aga see ootamatu kohtumine on nagu terava happega mu mäluplaadile söövitatud ega kao sealt kunagi. Võib-olla seepärast, et see oli esimene sõjajälg, mida nii lähedalt nägin, võib-olla seepärast, et see oli sümboolne: langenud sõduri riietus oli võõra armee oma, aga kiiver oli tuttav – Eesti kaitseväe rohekashall lahingukiiver. …

(paberkaaned kulunud ja katki)

Tootja

Bernard Kangro

Seisukord

kasutatud


Raamat on aja jooksul kulunud, paberkaaned koledad ja katki

Kaal

335

Kirjastus

Eesti Kirjanike Kooperatiiv

Ilmumisaasta

1965

Lehekülgi

315

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Must raamat””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga