Biograafia

Autori pilt

Paulo Coelho

24/08/1947

Paulo Coelho (sündinud 24. augustil 1947 Rio Janeiros) on brasiilia kirjanik.

Coelho sündis inseneri peres. Ta käis jesuiitide koolis ja tahtis juba teismelisena kirjanikuks saada. Kui ema arvas, et Coelho ei tea, mida õigupoolest kirjanikuksolemine tähendab, uuris poiss asja ja jõudis järeldusele, et kirjanik kannab alati prille ega kammi kunagi juukseid. Ühtlasi on kirjanikul kohustus jääda mõistetamatuks oma põlvkonnale.

Kui ta sai 16-aastaseks, oli Coelho endassetõmbunud ja keeldus elamast niisugust elu, nagu vanemad ja ühiskond temalt ootasid. Seetõttu saatsid vanemad ta hullumajja, kust ta põgenes 3 korda, enne kui ta sealt 20-aastaselt välja lasti. Hiljem märkis Coelho, et vanemad ei teinud seda tema karistamiseks ega hävitamiseks, vaid sellepärast, et nad ei teadnud, mida niisuguse lapsega teha, ja püüdsid teda päästa.

Vastavalt vanemate soovile astus Coelho õigusteadust õppima, aga langes juba aasta pärast koolist välja. Seejärel elas ta hipina, rännates läbi kogu Ameerika ja Lääne-Euroopa ja kuulus narkootikumide tarvitamise subkultuuri.

Pärast Brasiiliasse tagasitulekut hakkas Coelho tööle luuletajana, kirjutades sõnu kõige kuulsamatele brasiilia lauljatele, isegi Elis Reginale, Rite Leele ja Raul Seixasele. Koostöö Seixasega viis Coelho kokku satanismi ja okultismiga. Ühtlasi töötas Coelho näitleja, ajakirjaniku ja teatridirektorina, enne kui otsustas hakata kirjanikuks.

1974 vahistas Brasiiliat valitsev hunta Coelho "õõnestustöö" eest, sest huntale tundusid Coelho laulusõnad vasakpoolsete ja ohtlikena.

1986 läbis Coelho palverännaku Santiago de Compostelasse. See osutus tema elu pöördepunktiks ja teda rabas hingeline ärkamine. Sellest ajast ongi ta kirjanik.

Ta on avaldanud kolmkümmend raamatut. Kolm neist on autobiograafilised ("Palverännak: Maagi päevik", "Valküürid" ja "Alef"), aga enamik on ilukirjanduslikud, kuigi enamikul nendestki on juured kirjaniku isiklikes läbielamistes. Tema teoseid on tõlgitud 2012. aasta seisuga 71 keelde ja neid on müüdud üle 100 miljoni eksmplari. Ta on kõigi aegade suurima müügieduga Brasiilia kirjanik ja suurima müügieduga portugali keeles kirjutav kirjanik.

2004 müüdi Coelho teost "Ükstiest minutit" Eesti 4000 eksemplari. See teos oli 2004. aasta bestsellerite loendis 24. kohal, sealhulgas ilukirjanduse arvestuses 10. kohal.

2006 müüdi Coelho teost "Viies mägi" Eestis 2740 eksemplari. See teos oli Eesti 2006. aasta bestsellerite loendis ilukirjanduse kategoorias 9. kohal. (wikipedia)