Arengustrateegiad, visioonid, valikud
Koostanud Ahto Oja
Toimetanud Anto Raukas
“Senised jõupingutused pikemaid planeeringuid ja arengukavu koostada on igati kiiduväärsed, kuid kuni tegevus on killustatud ning küllalt kõrge taseme poliitilise mandaadita, on nende rakendumise võimalused väikesed. “Säästev Eesti 21” või “Eesti Agenda 21″ peab koondama kõik senitehtu ning valitsuse ning parlamendi tasemel poliitilise otsusega muutuma normiks – mitte jäigaks, vaid paindlikuks, mis on ka säästva ühiskonna enda käitumisviis. Kui säästev, tasakaalustatud, turvaline tulevikuline, infoühiskonna Õpi-Eesti on ühiskonna tahe, siis on riigi kohustus vastav strateegia riigis kehtestada ning valitsus on selleks valmis. Riigi arengustrateegia on suur väljakutse ühiskonnale, huvigruppidele ja üksikisikutele – avaliku diskussiooni käigus valmiv dokument, meie võime saavutada üksmeel ja arengu kokkulepped kõigi esmatähtsate eluvaldkondade jaoks näitab meie küpsust 21. sajandi ühiskonnana. Jõudu meile selleks tööks!”
– Mart Laar
Jämedates joontes inimühiskonda käsitledes jõuame me paratamatult tehnoloogia ning looduse vastuolude juurest seosteni kultuuri ja inimese olemusega. Muidu ei ole käsitlus süsteemne ja me ignoreerime olulisi mõjutegureid, ka säästva arengu juures. Ometi, keskendudes üleliia seostele, tuleb käsitlus mitte kuigi süsteemne, s.t. üksteisega kõneldes või üksteisele kirjutades peame materjali arusaadavuse huvides hoolega liigendama. Antud juhul on seda mõtet märkida vaid selleks, et teie käes olev kogumik püüab valgustada paljut, mis on seotud säästva arenguga Eestis, kuid on sunnitud seda tegema liigendades materjali autorite ja artiklite järgi. On lugeja otsustada, kui palju selgub siit asjade seotus.
Võib aga kindel olla ühes: kogumikuga on Eestis astutud möödapääsmatu samm arukamate ja tasakaalukamate lahenduste suunas kui seda erinevate harjumuste ja tõekspidamiste konglomeraat meie noores taastatud riigis seni on võimaldanud.
– Andres Tarand
Käesolev kogumik oli esialgselt mõeldud Eesti 21. sajandi säästva arengu strateegia ja tegevuskavana (Eesti Agenda 21). Tegemise käigus selgus, et tegelikult toimima hakkav arengustrateegia peab olema ühiskonnas läbi vaieldud ja kokkulepitud valikud peavad olema arusaadavad enamusele. Vaidlus, valikud ja poliitikute julgus otsuseid langetada ei sünni aga iseenesest. Käesoleva kogumiku eesmärgiks on oma väga vahelduva sisu ja autorkonnaga tekitada arutelu Eesti rahvusliku arengukindluse strateegia ja tegevuskava üle. Käesolevat kogumikku on kutsutud ka Eesti Agenda 21 rahvaversiooniks selles mõttes, et ta on suunatud inimestele ja on eeluds, et igaüks leiab siit endale midagi huvitavat, küsimusi tekitavat ja sellega luuakse eeldus mõista ja aktsepteerida neid otsuseid, mis lühiajaliselt võivad olla ebapopulaarsed, aga mis on vältimatud Eesti arengu ja püsimise pika-ajalisel kindlustamisel.”
– Ahto Oja
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.