Kodanlikud teoreetikud üritavad eitada rahvussuhete ja natsionalismi sotsiaalset olemust. Majanduslike, keeleliste, kultuuriliste jms. tegurite mõju jäetakse tavaliselt kõrvale või kui ei, siis vaadeldakse neid teisejärgulisena. Natsionalismi juurde taandatakse tavaliselt abstraktsetele bioloogilisele või psühholoogilisele konfliktile.
Selliste arutluste ja väidete tagatipuks tehakse üpris kaugeleulatuvaid poliitilisi järeldusi, mille hulgas on esileküündivaim üks. See kõlab nii – natsionalismile on võimatu leida vastumürki vähemalt käesoleval sajandil.
Oleks muidugi väär eitada seda, et natsionalism on maailma arengu reaalne fakt. Ent päris selge on, et ta nõuab sotsiaal-klassilist analüüsi.
Esituslaadilt populaarses, laiale lugejaskonnale mõeldud boršüüris käsitletakse leninliku partei poliitikat rahvusküsimuses, esitatakse kodanliku natsionalismi olemus, analüüsitakse selle peamisi avaldusvorme – suurriiklikku šovinismi, kosmopolitismi, rassismi, fašismi. Lugeja saab ülevaate sellest, kuidas mitmesugused ideoloogilised keskused kasutavad natsionalismi võitluses sotsialistlike riikide vastu ning kuidas on meil organiseeritud vastupropaganda.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.