Back Cover

“Isad ja pojad”

9.58

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 9788498198669 Kategooriad: , , , ,

Turgenevi “Isasid ja poegi” (1862) on nimetatud esimeseks vene nüüdisromaaniks. Määratluse üle võib vaielda, kuid tegu oli teosega, mida tunnustasid nii Gustave Flaubert, Guy de Maupassant kui ka Henry James.

“Isade ja poegade” peategelane on meditsiinitudeng Jevgeni Bazarov oma sõbra, äsja Peterburi ülikooli lõpetanud Arkadi Kirsanoviga. Uuendusmeelsetele noortele ehk poegadele vastandub ortodoksne vanem põlvkond ehk isad, keda esindavad mõisnik Nikolai Kirsanovja tema vend Pavel ning jumalale ja pojale pühendunud erruläinud sõjaväekirurg, orjapidajast mõisnik Vassili Bazarov.

Romaan algab rõõmsa, kuid samas nukra ootusega – kolkamõisnik Kirsanov ootab koju oma poega ja tema sõpra – ning lõpeb südantlõhestava stseeniga, kus kaks vanainimest tulevad poja hauale.

“Ühes Venemaa kauges nurgakeses on väike külakalmistu. Nagu peaaegu kõik meie surnuaiad, nõnda pakub ka see kurba pilti: seda ümbritsevad kraavid on ammuilma umbe kasvanud; hallid puuristid on viltu vajunud; kiviplaadid on kõik paigast ära, justkui oleks keegi neid altpoolt tõuganud…”

Suurvene igatsus ja nukrus: vanad jäävad lagunevatele külakalmistutele, noored lähevad välismaale. Just nagu praegugi.

Aadlikust ratsaväelase poeg Ivan Turgenev (1818-1883) sai suurmõisnikule kohase koolituse, mis muu hulgas sisaldas karmikäelise ema ihunuhtlust ning õpinguid Moskvas, Peterburis ja Berliinis.

Kuna pärisorjade arvel elaval aadlimehel polnud vajadust riigiteenistuses püksitagumikku kulutada, alustas Turgenev oma kirja- ja reisimeheteed varakult. Suure kirjaniku kiituseks peab ütlema, et ta ei suhtunud teenijatesse sugugi kui teise klassi inimestesse ning selle tulemusel sündis ka vallaslaps Paulinette.

Head elu hindav Turgenev eelistas elada välismaal, küll Baden-Badenis, küll Pariisis. Kuigi armufääre oli kuulsal kirjamehel eranditult naistega, ei abiellunud ta kunagi. Küllap oli see vabameelse lääneliku mõtteviisi vili.

Turgenevi vene kombe kohaselt pingelised suhted Lev Tolstoi ja Fjodor Dostojevskiga kulmineerusid sellega, et Tolstoi kutsus Turgenevi duellile. Relvadega mõõduvõtmine jäi ära, kuid suurmehed ei rääkinud omavahel 17 aastat. Dostojevski teritas Turgenevi arvel lihtsalt sulge.

Kirjanik suri Pariisi lähistel. Lahkajate üllatuseks kaalus ta aju kaks kilo ja kakskümmend üks grammi. Ivan Turgenev on maetud Peterburi Volhovi kalmistule.

Sari: Romaaniklassika nr 8

Tootja

Ivan Turgenev

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

300

Kirjastus

Eesti Päevaleht

Ilmumisaasta

2007

Lehekülgi

155

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Tõlkinud

Marta Sillaots

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Isad ja pojad””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga