Historitsism ja juugend. Arhitektuuriideed ja stiilieeskujud kohalike arhitektide loomingus 19. sajandil ja 20. sajandi algul.
See raamat 19. sajandi ja 20. sajandi alguse Tartu arhitektuurist on pikemat aega kestnud uurimistöö tulemus. Seda tööd alustades seadsin endale eesmärgiks vaadelda Tartu, omaaegse Vene keisririigi Liivimaa kubermangu suuruselt teise linna arhitektuurilist kujunemist Euroopa ja Venemaa arhitektuurikeskustest lähtuvate mõjutuste kontekstis.
Arhitektuur kujuneb alati oma ajas ja ruumis, teda mõjutavate sündmuste ja protsesside ajaloolises kontekstis ja on ühiskonnas toimuvate protsesside peegeldus ning resultaat. Zeitgeist ja genius loci – need filosoofilised abstraktsioonid omandavad siin ajaloolase jaoks konkreetse sisu ja tähenduse.
Raamatu sissejuhatavad peatükid, mis käsitlevad ajastu ideelisi suundumusi, kohalikku olustikku ja ehitustegevust, on lisatud selleks, et tuua esile konteksti, milles siinne arhitektuur kujunes ja arenes. Ühiskonnaelus toimunu mõjutas arhitektuuri kujunemist, ja nagu näeme, osutus nii mõnigi asjaolu või sündmus kohaliku arhitektuuri kujunemisel oluliseks või koguni määravaks.
Rahvusarhiiv 2006. 487 lk (paberkaaned kulunud)
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.