Back Cover

“Virantanaz. Vepsa eepos”

20.00

4 laos

Seisukord: uus ? Tootekood: 9789949779383 Kategooriad: , , , Silt:

Selle eepose autor Nina Zaitseva sündis 1946. aastal Vologda pedagoogilise instituudi lõpetamist 1973. aastal jätkas ta teadustegevust Venemaa Karjala pealinnas Petroskois, kust temast küpses keeleteadlane ja filoloogiadoktor, kelle sulest on tänaseks ilmunud arvukalt erialaseid uurimusi vepsa keelest. Praegu töötab ta Venemaa Teaduste Akadeemia Karjala keele, kirjanduse ja ajaloo instituudi keeleteaduse sektori juhatajana. Ta on üks vepsa kirjakeele taasloojatest 1980-ndate aastate lõpus, sõnaraamatute ja õpikute autor, vepsa keeles luuletaja ning vepsa keelde tõlkija. Vepslasena on Nina Zaitseva oma rahva patrioot, vepsa keele eluõiguse eest võitleja ja selle propageerija igal võimalikul viisil. Ta on aktiivne vepsa kirjakeele sõnavaralise uuendamisel ning stilistilisel rikastamisel. Need erialased ja kunstilised, ennekõike aga rahvuskultuurilised püüdlused on äratuntavad ja jälgitavad ka selles eeposes. Nagu Nina Zaitseva ise öelnud on, laulab ta hing vepsa keeles.

Iga rahva jaoks on eepos nii olemasolu märgiks kui ka sümboolseks kapitaliks, mis annab tunnistust rahvuslikust eneseteadvusest ning vastavate püüdluste küpsusest. Venemaa loodeosas elavate vepslaste arvukus on väike ja kahanev. 2012. aastal ilmavalgust näinud folklooripõhist autorieepost “Virantanaz” võib võtta üleskutsena vepsa keele ja kultuuri säilitamiseks ja edasiviimiseks ajal, kui väikerahvad on üksteise järel kadumas üleilmastumise neelu. Rahvapärast lugu jutustav värssteos vaatab tagasi vepsa möödanikku, metsarahva uskuste ja kommete maailma, avades niiviisi rahvuse olemust ja saatust.

Eepose autor Nina Zaitseva (s. 1946) on vepsa keeleteadlane, luuletaja ja tõlkija, kellel on suuri teeneid vepsa keele uurimisel ning vepsa kirjakeele taasloomisel ja progpageerimisel.

Vepslased on eestlaste lähedased keelesugulased ning vepsa ja eesti keele vahel leidub silmatorkavaid sarnasusi. Selles raamatus on eepose tekst esitatud paralleelselt mõlemas keeles, pakkudes lugejale võimalusi võrdlusteks ning sarnasuste ja erinevuste avastamiseks.

Tootja

Nina Zaitseva

Seisukord

uus


Raamat on uus

Kaal

432

Kirjastus

Tartu Ülikooli Kirjastus

Ilmumisaasta

2018

Lehekülgi

277

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Pehmekaaneline

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Virantanaz. Vepsa eepos””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga