luiga ees
luiga ees
Back Cover

“Hingejõu ilmed”

5.90

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 9985821432 Kategooriad: ,

Luigale on ekstaatilised meeleolud taotlus, aga mitte tavalikkus. Hea ja kurja, loomuliku ja mitteloomuliku dualism ei vaju tal tagaplaanile, vaid läbistab tema maailmavaate keskkohta. Mitte Rousseau ürgloomulik harmoonia, vaid Schopenhaueri igavesti rahuldamata tahe valitseb seal maailma. Luiga panteism on pigem Budhast kui Laotsest. Tema moraal on Stoa loobumismoraal.

Sama dualism läbistab Luiga poliitilist maailmavaadet. Nagu Rousseaugi, loeb ta ideaaliks demokraatiat, erinedes Rousseaust ainult oma liberalismis ja individualismis, – seal avaldub temas Schopenhaueri “principium individationis” – iga elutahte tung omapärastele vormidele.

Luiga oli aga meil üks esimestest, kes ära nägi liberaalse demokraatia teostamise raskusi, ja nimelt mitte ainult mõnes enamvähem ebaõnnestunud paragrahvis, vaid rahva hinge-elus endas, tema revolutsiooniaegse elaani loidumises, rahva riikliku tahte aegapidises degeneerumises, isetegevuse asendumises etatismi ja bürokraatiaga.

Nagu Rousseaugi, kaldus siis Luiga tegelikult eelistama aristrokraatiat selle uueaegses kujus – ideokraatias. Need mõtted, võibolla sugereeritud Bergsonist ja Georges Sorelist, näivad vilksatavat tema viimastest kirjutustes “hinge organiseerimisest”.

Oma erinevusestki Rousseaust on Luiga teinud sedasama, mis Rousseau tegi XIII sajandil: seismograafi tundlikkusega ilmutanud ajavaimus valmivaid ja liikuvaid tunge. See ongi, miks tema sagedasest paradoksaalsusest hoolimata meil ikka tema juurde tagasi tuleb pöörduda.

Eduard Laaman

“Luiga ja Rousseau”, 1938

Sari: Eesti Mõttelugu

Tootja

Juhan Luiga

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

590

Kirjastus

Ilmamaa

Ilmumisaasta

1995

Lehekülgi

496

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Hingejõu ilmed””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga