“Poliitiline testament”

7.99

Laost otsas

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 9789985772584 Kategooriad: , , ,

Koostajad: Toomas Hiio ja Mart Meri

Lennart Meri lõpetas oma teise ametiaja 2001. aasta oktoobris. Järgneval neljal aastal pidas ta kümneid kõnesid, kirjutas kümneid artikleid ja andis kümneid intervjuusid. Enamiku oma kõnedest pidas Lennart Meri välismaal ning enamiku intervjuudest andis välisajakirjandusele. Kui Vabariigi Presidendi kõned olid laiemale huviliste ringile kättesaadavad reaalajas presidendikantselei koduleheküljel, siis pärast ametiaja lõppu peetud kõned enam mitte. Ehkki seda Lennart Merile korduvalt ette heideti, tuleb meil tema otsus tagantjärele õigeks tunnistada. Tema 7. oktoobril 1993 Eesti Televisioonis öeldud lause “Eestile on kombeks üks president korraga” omandas üldrahvaliku tuntuse – laulusalmiski – juba ta ametiajal; uue tähenduse sai see pärast ametist lahkumist. Lennart Meri oli esimene Eesti president, kes sai oma tegevust jätkata ametist lahkunud Vabariigi Presidendina. Tal tuli endal välja mõelda, mida selles staatuses teha ja kuidas olla – Eesti eeskujusid ei olnud ja naabrite omad polnud kõige sobivamad. Ka selles asjas oli ta teerajajaks.

Igaüks kirjutab isemoodi. Lennart Meri kirjutas viimasel minutil. Mõtted ja ideed kogunesid päevade ja nädalatega ning argumente arendati pikkades vestlustes ja telefonikõnedes. Kogutud mõtete paberilepanek toimus juba eelseisva kõnetooli astumise pinges, mis võimaldas kõige paremini hoomata aja ja auditooriumi kooskõla. Niisugune tööstiil ei olnud lihtne ei Lennart Meri enda, tema lähedaste ega kaastöölistegi jaoks, kuid see-eest tagas tulemuse kvaliteedi.

Suurema osa sellesse raamatusse võetud kõnedest pidas Lennart Meri inglise, saksa või soome keeles. Raamatus avaldatakse tegelikult ette kantud kõnevariant – see tähendab, on arvestatud ja eesti keelde tagasi tõlgitud autori poolt vahetult enne ettekandmist teksti tehtud parandusi. Raamat algab Jaan Krossi järelhüüdega, kes kaasaegse ja kauaaegse sõbrana esindab Eesti mälestust Lennart Merist. Raamat lõpeb Lennart Meri viimase presidendikõnega, võttes kokku tema elutöö Eesti Vabariigi Presidendina.

Ilmamaa 2007. 271 lk

Eesti Mõttelugu 75

Tootja

Lennart Meri

Seisukord

kasutatud

Kaal

440

Kirjastus

Ilmamaa

Ilmumisaasta

2007

Lehekülgi

271

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Poliitiline testament””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga