Back Cover

“Surnud tulevad tagasi. Raamat Vorkutast”

9.90

1 laos

Sunnitööle Siberisse ja külmale maale asumisele saatmine on eestlastele juba ammust ajast üks süngemaid mõisteid, ehkki sinna meie inimesi sattus aasta kohta võib-olla vaid üks-kaks. Millist masendust omal ajal sisaldas meie inimestele sõna Siber, võime meenutada Ed. Vilde romaanist “Külmale maale”, milles küll ei näidata sunnitööd ennast ega asumist metsikuis oludes, vaid mis sisaldab ainult ettevalmistust sinna saatmisele ja juba oma atmosfääriga kohutab.
Et saada väikest aimu sunnitöölaagrite elu halvenemisest nõukogude rezhiimi all, toon alljärgnevalt mõned võrdlusjooned ja iseloomustused.
Populaarseim vene novellist ja tuntud draamakirjanik Anton Tshehhov, kes tegi 1890. a. uurimisrännaku läbi toonase kardetuima Vene sunnitööala, Sahhalini saare, kirjutab: “Sunnitöö on seal seotud tingimatase asumisele jätmisega; – asumisele mõistmine on kole nimelt oma eluaegsusega. See on ainult teissugune surmamõistmise vorm.”
Toonase Sahhalini ja nüüdse Vorkuta vahel paralleele tõmmates leiame väga suuri vahesid: tsaarivalitsus ei teinud sunnitöölistega seal mingit äri, nagu teame seda nõukogudest, vaid maksis määratuid summasid Sahhalini ülalpidamiseks juurde; Sahhalinile saadeti roimareid raskete kuritegude eest; Vorkutasse viiakse peale väikese osa kriminaalsete sadu tuhandeid süütuid; Sahhalini geograafiline asend ja kliima on selline, et seal või siiski harida mõningal määral põldu, võis arendada isegi aiandust ja pidada loomi, seal kasvas ka metsi; Vorkuta aga asub hulk maad ülalpool polaarjoont, keset igavest tundrat, kus ei kasva midagi, kus külm on tappev ja kust keegi ei ole pääsenud põgenema ka siis, kui teda sellejuures ei olnud tapnud valvuri kuul, sest tappis teda tundra. Sahhalinist aga, kus puudusid laagritel okastraadid, valvetornid kuulipildurite ja helgiheitjatega, kus puudusid verekoerad, NKVD nuhid ja luurelennukid põgenike jälitamiseks, saadi põgeneda, toimetati põgenemisi isegi ühe kolmandiku ulatuses vangide arvust ja hukkujate ning kinnipüütavate kõrval pääses vange nii Euroopa-Venemaale tagasi kui ka Jaapanisse jm.

Tootja

Joseph Scholmer

Seisukord

Kasutatud


Raamat on aja jooksul kulunud

Kaal

345

Kirjastus

ORTO

Ilmumisaasta

1956

Lehekülgi

264

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Tõlkinud

A. Adson

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Surnud tulevad tagasi. Raamat Vorkutast””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga