Back Cover

“Vinum et panis. Veini ja leiva motiiv 16.-20. sajandi kunstis”

10.25

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 9789949485048 Kategooriad: , , , Silt:

Toit on loodusliku keskkonna (korilusest põllunduse ja aianduseni), majandusliku seisukorra (kehvast aganaleivast eksootilise luksusroogadeni), ühiskondliku mobiilsuse (sotsiaalsest allakäigust tõusiklikkuseni), religioossete tõekspidamiste (paastust lõikuspühani) ning füüsilise ja vaimse tervise (karskusest joomarluseni) näitaja, mille kaudu väljendatakse oma kohta maailmas. Söögi-joogi kaudu ei looda mitte ainult leibkondi, vaid ka ühendust külalisega, keda kostitades omaks võetakse.
Toidukultuur on ühtaegu nii rahvakultuuri üks konservatiivsemaid osi kui kultuurimõjutuste kiiremaid indikaatoreid. Toit on kaloreid ja eluks vajalikku energiat andev reaalsus. Söögi-joogi kättesaadavus ja (ümber)jagamine on alati seotud ühiskondlike oludega. Äärmuslikuks muudab söögi- ja joogiküsimuste nälga – füüsiline reaalsus, sotsiaalse mobiilsuse ja isikliku motivatsiooni psühholoogiline tegur, kõiki liikuma panev jõud. Toidukultuuri psühholoogia seguneb religiooniga: vabatahtlik loobumine söögist ja joogist on omamoodi vabaduse ja elusolendite säästmise demonstratsioon.
Küsimust maailma küllusest osasaamise võimalusest ja võimatusest on lahatud paljudes kunstiliikides: ilu- ja näitekirjanduses, luules ja filmis, kujutavates kunstides. Võib koguni väita, et söök ja jook on muutunud humanitaarteadustes, nagu vein ja leib – vinum et panis – toidukultuuris, omaette teemaks.

Näitus Kumu kunstimuuseumis – 11.11.2011 – 11.03.2012

Tootja

Anu Allikvee, Tiina-Mall Kreem

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

505

Kirjastus

Eesti Kunstimuuseum

Ilmumisaasta

2011

Lehekülgi

120

Mõõdud

Tavaformaadist suurem

Kaaned

Pehmekaaneline

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Vinum et panis. Veini ja leiva motiiv 16.-20. sajandi kunstis””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga