Back Cover

“Volditud maailm. Lehvikud Eesti Kunstimuuseumi kogudest”

9.90

1 laos

Näitus ja kataloog “Volditud maailm. Lehvikud Eesti Kunstimuuseumi kogudest” toovad esmakordselt täies mahus publiku ette Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluva arvult tagasihoidliku, kuid väga mitmekesise ja hinnalise lehvikukollektsiooni. Kogu sisaldab nii ajaloolisi Euroopa lehvikuid 18. sajandist 20. sajandi alguseni kui ka Idamaade lehvikutüüpe.

Huvi lehvikute vastu on sageli seotud nende rolliga seltskondlikus elus ja tseremooniates või vaadatakse neid moeajaloo kontekstis. Käesolev väljapanek ja kataloog käsitlevad neid elegantseid ja hapraid esemeid eelkõige kui eri kunstiliike ühendavaid kunstiteoseid, sisaldades samuti palju väärtuslikku teavet lehvikute valmistamisel kasutatud materjalidest ning nende restaureerimisest. Oluline on märkida, et tegemist on esimese laiemale avalikkusele suunatud eestikeelse lehvikukäsitlusega, mis lisaks muuseumi kogu jäädvustamisele annab ka üldteadmisi lehvikute tüüpidest, materjalidest ja valmistajatest ning tutvustab erialast terminoloogiat, millest on kindlasti abi paljudele muuseumidele ja erakogujatele.

Suurem osa nüüd avalikkuse ette toodud ajaloolisi lehvikuid pärineb erakogudest ja enne 1917. aastat oli kasutusel Venemaal. Muuseumisse jõudsid need miniatuursed kunstiteosed tänu mitme inimese heale tahtele. Eesti Kunstimuuseum tänab suuremeelseid annetajaid: Ilse Karringut, kes 1986. aastal annetas muuseumile isalt päritud kunstikogu, ning sõja ajal Ameerikasse emigreerunud Aita Jõge, kelle unikaalne lehvikukogu jõudis muuseumisse tema Eestis elava sugulase Leida Paalbergi kaudu. Nende lehvikukogude avastamise ja esmase kirjeldamise au kuulub meie kauaaegsele kolleegile Jüri Kuuskemaale, kelle armastus kunsti vastu ja innukas muuseumi kollektsiooni täiendamisel on eeskujuks ka praegustele muuseumitöötajatele.

Aleksandra Murre, direktor
Kadrioru kunstimuuseum ja Mikkeli muuseum

Tootja

Aleksandra Murre, Kersti Kuldna-Türkson

Seisukord

uus


Raamat on uus

Kaal

593

Kirjastus

Eesti Kunstimuuseum

Ilmumisaasta

2015

Lehekülgi

108

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet

Ole esimene, et hinnata “Volditud maailm. Lehvikud Eesti Kunstimuuseumi kogudest”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga