Back Cover

“Kümme aastat rahuvalvekogemust. Eesti kaitseväe rahvusvahelised missioonid 1995-2005”

17.65

1 laos

Eesti osaleb rahvusvahelistel sõjalistel missioonidel alates 1995. aastast NATO, ÜRO, EL-i ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonide egiidi all. Missioonidel on osalenud kokku üle 1300 kaitseväelase.
Eesti osalemisele rahvusvahelistes sõjalistes operatsioonides pandi juriidiline alus 1994. aasta aprillis Eesti ja Taani kaitseministeeriumi vahelise lepinguga, mis nägi muuhulgas ette Eesti kaitseväe rühma (Estonian Platoon, ESTPLA) saatmise Taani Kuningriiki missioonieelsele väljaõppele. Sarnased koostöölepingud sõlmis Taani ka Läti ja Leeduga. Et Balti riikide rahuvalvealasteks koostööpartneriteks said just Taani ja teised Põhjamaad, ei olnud juhus. Põhjamaad on silma paistnud kui aktiivsed panustajad rahvusvahelisse kriisiohjesse. Möödunud kümne aasta jooksul on suurem osa Eesti üksustest teinud rahvusvahelistel operatsioonidel koostööd just Põhjamaade üksustega.
Möödunud kümnendi jooksul on Eesti saatnud oma kaitseväeüksusi ja ohvitsere paljudele rahvusvahelistele missioonidele kogu maailmas. Eesti kaitseväe arengut selle aja jooksul iseloomustab järjepidev oskuste ja väljaõppe edendamine missioonikogemuste põhjal.
1993. aastal tegi Eesti kaitseväe juhataja kindral Aleksander Einseln oma Balti kolleegidele ettepaneku moodustada ühine Balti rahuvalvepataljon BALTBAT. Koostöökokkulepe pataljoni loomiseks kirjutati Suurbritannia, Taani, Rootsi, Soome, Norra ning Eesti, Läti ja Leedu vahel alla 1994. aasta septembris. Projekti toetamise koordineerijariigiks sai Taani ning peale nimetatud riikide toetasid seda ka Holland, Ameerika Ühendriigid, Saksamaa ja Prantsusmaa. BALTBAT-i struktuur nägi ette Balti riikide kompaniide moodustamise, et nende baasil oleks võimalik välja õpetada kaitseväelasi rahvusvaheliste missioonide jaoks ja edaspidi arendada välja täiselukutselised pataljonid. Eesti pataljon hakkas kandma nime Scoutspataljon.

Tootja

.

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

197

Kirjastus

Eesti Vabariigi Kaitseministeerium

Ilmumisaasta

2005

Lehekülgi

38

Mõõdud

Tavaformaadist suurem

Kaaned

Pehmekaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Kümme aastat rahuvalvekogemust. Eesti kaitseväe rahvusvahelised missioonid 1995-2005””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga