sodur ees
sodur ees
Back Cover

“Sõdur Preisimaalt”

6.00

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 9789949448326 Kategooriad: ,

Rudi Mallasest, Ida-Preisimaa taluniku pojast, sai II maailmasõjas lõppaastal, 1945. aastal 17-aastaselt mobiliseerituna suures sõjas otsene osaleja. Noore poisina pidi ta saatuse tahtel osa saama sõjakoledustest, mis ühteviisi puudutasid nii rindevõitlejaid kui ka tsiviilisikuid. Punaarmee hirmuteod 1944. aasta sügisel Ida-Preisi külas Nemmersdorfis ja mujal vallandasid hiiglasliku tsiviilelanikest põgeniku voolu. Rudil tuli 4-torulise õhutõrjesuurtüki, nn Vierlingiga kaitsta põhiliselt sõjapõgenike teid Vene lihuniklendurite eest, kes madallennul põgenikekolonne ründasid. Samuti tuli tal osaleda kaitselahingutes Heiligenbeili linna juures, mis oli Punaarmee viimane takistus teel Köningsbergi peale. Väeüksus, kuhu ta kuulus, jäi kotti. Tema vangilangemisel karjusid punaarmeelased oma komandörile: “Lase ta maha!” Rudi õnneks osutus komandör inimlikumaks ja ta jäeti ellu. Edasi tuli Rudi Mallasel läbi teha ränkraske vangipõli okupeeritud Eestis ja Venemaal.

Nagu tema raamatust võib lugeda, vaevasid teda pidevalt koduigatsus ja nälg, aga tihti ka külm. Eestlastesse suhtub Rudi Mallas suure lugupidamisega ja mäletab veel rohkesti eestikeelseid väljendeid, nagu olen saanud kogeda.

Rudit aitas vangipõlves tekkinud huvi maletamise vastu. Nüüd on ta oma kodulinnas Grevenis, kuhu ta ehitas maja ja kus ta oma perega elab, tunnustatud maletaja ja ka luuletaja.

Rudi elas vangipõlve üle ja jäi iseendaks. Raamatust selgub, et nii mõnedki kaasvangid läksid kergema vastupanu teed – hakkasid pugema uute peremeeste ees ja teiste peale “koputama”, et parandada oma elutingimusi. Paljud kaasvangid ei pidanud rasketele oludele vastu ning nemad ei näinud enam kunagi oma kodumaad. Rudi Mallas pääses küll vangipõlvest, kuid ei saanud tagasi oma kodutallu, sest see asub annekteeritud territooriumil. Sinna on jäänud osa Rudi südamest.

See põnev ja emotsionaalselt kirja pandud lugu on jäädvustatud käesoleva raamatu kaante vahele.

Tootja

Rudi Mallas

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

295

Kirjastus

Grenader

Ilmumisaasta

2009

Lehekülgi

134

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Tõlkinud

Medea Jerser

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Sõdur Preisimaalt””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga