Back Cover

“C. R. Jakobsoni (1841-1882) ühiskondlik-poliitilised vaated”

1.05

1 laos

19. märtsil 1957. aastal möödub 75 aastat XIX sajandi tähtsaima eesti ühiskonna- ja poliitikategelase ning valgustaja Carl Robert Jakobsoni surmast. Eesti ühiskondliku mõtte ja eesti progressiivse ning demokraatliku rahvusliku kultuuri ajaloos on C. R. Jakobsonil vägagi silmapaistev koht. Tema pärand on määratu suur, kuid seni on vähe tähelepanu pööratud C. R. Jakobsoni panusele eesti ühiskondliku mõtte ja demokraatliku rahvusliku kultuuri arengus.
Valgustada marksistlikult ühiskondliku mõtte ajalugu Eestis XIX sajandi 60.-70. aastatel tähendab tuua esile eesti silmapaistva valgustaja tõeline olemus, tema tõeline ajalooline koht vabadusliikumises ning ühiskondliku mõtte arengus Eestis XIX sajandi neil aastail.
Kõigis C. R. Jakobsoni elule ja tegevusele pühendatud töödes, mis ilmusid ajavahemikul pärast tema surma kuni nõukogude võimu kehtestamiseni Eestis, on põhiliseks veaks eeskätt see, et tähendatud töödes käsitletakse C. R. Jakobsoni elu ja tegevust idealistlikult, lahus sotsiaalmajanduslikust olukorrast ja klassivõitluse arengust. Oma maailmavaate piiratuse tõttu ei suutnud nende tööde autorid anda teaduslikku, ajalooliselt õiglast iseloomustust C. R. Jakobsoni ühiskondlik-poliitilistele vaadetele ja tegevusele.
Eesti kodanlik-natsionalistliku ajalooteaduse esindajad ülistasid C. R. Jakobsoni nõrku külgi ja vaikisid surnuks ta tugevad omadused. Nad moonutasid ajaloolisi tõsiolusid eesti reaktsioonilise natsionalistliku kodanluse klassihuvides, kes olid huvitatud ajaloolise tõe varjamisest.
Marksism-leninismi astub välja ajalooprotsessi šabloonilise kujutamise vastu, igasuguste väljamõeldud skeemide vastu, mille järgi kõigi rahvaste arengutee olevat saatuse poolt ette määratud. Ajalooline areng on allutatud üldistele seaduspärasustele, nagu rõhutas V. I. Lenin oma artiklis “Meie revolutsioonist”, kuid need üldised seaduspärasused avalduvad erinevates maades erineval ja omapärasel kujul. …

Tootja

Otto Štein

Seisukord

kasutatud


Raamat on aktiivselt loetud

Kaal

45

Kirjastus

Eesti Riiklik Kirjastus

Ilmumisaasta

1957

Lehekülgi

39

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Pehmekaaneline

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““C. R. Jakobsoni (1841-1882) ühiskondlik-poliitilised vaated””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga