Back Cover

“Eesti kirjanduslugu”

6.55

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 9985878426 Kategooriad: , , ,

Mõnel teisel väikerahval on tähtis sõna öelda Euroopa vaimuliikumistes. Mis meieaegseid inimesi suudab üle keelepiiride ühendada ja uutele arusaamistele äratada, see on kirjandus, see on kunst. Kirjandus ja kunst on ühtlasi väsimatuiks jõududeks rahvuslikkude eelarvuste müüri mahakiskumisel. Kirjandusele ja kunstile on ka ühiskondlikku ähmu antud heita valguse ja vabaduse kiiri.
Paraku oleme liiaks maha jäänud neil vaimuviljeluse aladel.
Kui palju on meil kirjanduslikke teoseid, mis seisaksid terviklikul kultuuriteadvuse ja kunstinõuete kõrgusel? Kus on meil avara silmaringi kirjanduslik arvustus, mis hariks nii kirjanikkude kui lugeva üldsuse maitset, mis huvi virgutaks Lääne värskemate vaimuvoolude omandamiseks? On siis eesti kirjandusliku ja kunstilise tasapinna tõstmine veel praegugi võimalik? Kas ei ole hädatarvidustest helgemate ja vähenõudlikust ajaviitest edasinäitavate eesti loomispäevade lootus võimata? “Võimata?” müristas Mirabeau oma sekretärile. “Ärge ütelge mulle iial seda rumalat sõna.”
– “Noored püüded” (1904)

Kõiksugu muid juhtmõtteid on meil liikvel olnud: kultuuriaade on meil ikka pidanud teenivat osa etendama – kord kiriku, kord riigi, kord natsionalismi, kord sotsialismi sõnakuuleliku ümmardajana. Kustumatu kirjaga tahaksin teie teadvusse kirjutada, et isikuline kultuur on kõige inimliku väärtusproduktsiooni tähtsamaks teguriks. Nii madalal või kõrgel nagu iga üksik seisab, nii madalal või kõrgel on ka iga üksteisega vastuolulise rahvakihi, jah koguni rahvuse kultuurne tasapind, sest et tõeliselt ainult isik suuda kurtuuriväärtusi luua ja maitsta. Muidugi ei või ükski põlisesse tagurlusse ja ülekohtusse maha jäänud ühiskonnas saada nii hääks kultuuriinimeseks nagu vahest teistes tingimustes, paremais oludes. Kuid isegi lihtsamat inimest ta võitluses loodusega tähele pannes näeme, et see lõplikult ikka teadlik ja tahtlik isik on, kes midagi algatab.
– “Kultuur ja poliitika” (1907)

(Tegemist on mahakantud raamatukogu raamatuga)

Tootja

Gustav Suits

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

598

Kirjastus

Ilmamaa

Ilmumisaasta

1999

Lehekülgi

429

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Eesti kirjanduslugu””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga