Hea lugeja, kui oled leidnud mahti, et lugeda meie raamatut, siis mingem ajas kaks põlvkonda tagasi, meie noorusmaale, 1939. aastasse.
20 aastat kujundatud Eesti Vabariik oli ohus. Maailma vägevate mahitusel vallutas Nõukogude Liit väikese Eesti. Pärale jõudsid tohutud sõjaväemassid. Hakati hävitama rahvast ja tema kultuuri. 1941. a. juunikuus alanud sõda Saksamaa ja Nõukogude Liidu vahel tõotas tuua lahenduse. Lõpp metsikustele! Toome tagasi Siberisse saadetud rahvuskaaslased! Maksame kätte hukatute eest!
Ja nii me koondusime – imekombel alles jäänud Eesti ohvitserid ja tuhanded vabatahtlikud, paljud neist alles jõudnud täisea künnisele. Legendaarsed pataljoniülemad Talpak, Vaks, Krug, Bergmann, Sobolev, Rebane jt. olid valmis tegema kõik, et poistest saaksid head sõdurid. Viletsa varustuse ja nigela relvastusega taplesime esimesel sõjatalvel. Meie määratule võistlusvaimule oli ainsaks tõkkeks nõrk varustus. Toonaste rindepoiste suurim soov oli saada ajakohased relvad.
Eesti Leegioni loomine täitis selle soovi. Leegioni valikväeosad said ideaalse väljaõppe ja moodsaima relvastuse ning esimene neist suunati 1943. a. aprillis Lõunarindele. Oli sündinud pataljon “Narva”.
Järgnevalt, hea lugeja, saadki teada Ukraina rinde taplustest ning “Narva” ridades võidelnud meeste edasisest saatusest. Lugedes seda raamatut, süüta oma laual küünal hukkunud sõprade mälestuseks. Meenutagu elav leek Eesti vabaduse eest võidelnud vabatahtlikke.
Me ei võitnud, liiga vähe oli meid. Kuid olime alati eestlased ja ka jääme eestlasteks. Me võitlesime Eesti vabaduse ja tulevaste põlvede eest. Tasusime Siberisse küüditatute ja vanglais hukkunute eest. Tasusime Siberisse küüditatute ja vanglais hukkunute eest. Me võitlesime Läände põgenejate lahtise tee eest. Kahjuks lõppes võitlus paljudele Ukraina steppides, Narva ümbruse soodes ja Sinimägedel, paljudele aga Venemaa vangilaagrites.
Toetagu see raamat, hea lugeja, sinu usku oma rahvasse, mis ajakeerises kipub vankuma.
Kaljo Jakobsoo
klubi “Wiking-Narva” president
(Raamat on kulunud, esikaan on praguline, raamat hoiab end rombi)
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.