1917. aasta Vene revolutsioon mõjutas nii nagu 1789. aasta Prantsuse revolutsioongi ulatuslikult ja pikaajaliselt mitte ainult Euroopat, vaid kogu maailma. Selle mõju on täheldatav kogu 20. sajandi vältel ning selle ajalooperioodi uurijatel on sündmusele järgnenust arusaamiseks vaja teada, mis ja miks juhtus.
Kõigepealt paigutab Anthony Wood toimunud revolutsiooni laiemasse konteksti. Ta näitab, kuidas riik eesotsas Nikolai II-ga üritas end reformida, ning käsitleb 1905. aasta revolutsiooni ja Esimese maailmasõja rolli. Samuti kirjutab ta võimuvõitlusest, mis järgnes Nikolai II kukutamisele, analüüsides konkureerivate gruppide üksteisele vastukäivaid seisukohti ja programme.
Kuigi põhiosa tekstist on pühendatud 1917. aasta sündmustele ning nende otsestele tagajärgedele, jõuab autor looga välja aastasse 1921, kui Lenin võttis uue suuna ning käivitas uue majanduspoliitika. Ta toob välja, kuidas arusaamad poliitilisest filosoofiast kohandati praktiliste eesmärkide ja vajadusega võita enda poole avalik arvamus. Autor esitab olulised küsimused, nagu “kas Vene revolutsioon oli vältimatu?”, “miks ei suutnud liberaalid kindlustada oma esialgset võitu?” ning “kuidas õnnestus Leninil tippu jõuda?”. Tegemist on eesti lugeja jaoks uudse vaatenurgaga põneva ja selge ülevaatega sellest äärmiselt keerulisest, kuid ülimalt tähtsast ajajärgust.
Ülevaated
Pole ühtegi ülevaadet.