“Eesti asi ja maailma lugu”

11.90

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 9789985775738 Kategooriad: , , ,

Oleme meie “antiikautorite” tutvustamisel jõudnud Hindrik Prantsuni. Prants sündis 28. veebruaril 1858 Võrumaal Vastseliina kihelkonnas heal järjel taluperemehe pojana. Hiljem ei olnud isal siiski võimalik poega linna edasi õppima panna. Poiss oli aga innukas iseõppija, “sündinud kirjakoi”, kelle hariduse lõviosa ei pärinenud mitte koolist, vaid raamaturiiulilt. Pärast isa surma 1883 läks Hindrik Prants Tartusse, asus lihtsasse ametisse, koolitas ennast ise ja hakkas siis 1884. aastal “Eesti Postimehes” vähemaid palakesi kirjutama. 1887-88 käis Prants Setumaalt ja Alutaguselt dr. Hurda saadikuna vanavara kogumas. 1888. aastal kutsus Eduard Vilde Prantsu jälle tuttavasse ajalehte – toimetuseliikmeks. 1893. aasta juunikuust sügiseni pidi Prants toimetusest poliitilistel põhjustel eemal olema, kuna Adon Grenzstein ähvardas “Postimeest” riigivaenulises olekus süüdistada. Seepeale kutsus Lilli Suburg Prantsu oma ajalehe “Linda” tegevaks toimetajaks Pärnu. 1906. aasta sügisel kutsuti Hindrik Prants Tallinna, “Ristirahva Pühapäevalehe” ja “Sõnumitooja” tegevaks toimetajaks.

Prants oli korraga ajakirjanik ja ajaloolane. Ta on kirjutanud palju artikleid ja raamatuid. Abikaasa Annaga seltsis tõlkisid nad soome keelest dr. Lindequisti suure “Üleüldise ajaloo”.

Mõtteloo-sarja köitesse on mahtunud peamiselt ainult kaks ainevalda Prantsu ulatuslikust loomingust: esimeseks Kagu-Eesti ehk teisiti öelda Setumaa-keskne vaade meie rahva ajaloole, teiseks Eesti naaberrahvaste ajalugu ja meie suhted nendega. Hälbena võib ehk tunduda essee Ameerika presidendist Abraham Lincolnist, kuid presidendi elulugu kaedes avastame, et tema “akadeemiline harimatus” oli pea samasugune kui Prantsul eneselgi, aga – ometi oli too president õnnis suurmees oma jumalikus tarkuses – ta lõpetas orjaaja oma ull-uhkes riigis, ja langes selle õilsa teo eest, märtrina.

Hindrik Prantsu elupäevad kustusid 1932.

H. R.

Ilmamaa, 2016 416lk

Tootja

Hindrik Prants

Seisukord

kasutatud

Kaal

602

Kirjastus

Ilmamaa

Ilmumisaasta

2016

Lehekülgi

416

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Eesti asi ja maailma lugu””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga