vilms ees
vilms ees
Back Cover

“Jüri Vilms mälestustes”

11.99

1 laos

Seisukord: kasutatud ? Tootekood: 998582198 Kategooriad: , ,

“Jüri Vilms mälestustes” on raamat, mis pidanuks ilmuma aastal 1940, seega ümmarguselt kaks inimpõlve tagasi. Meie noor poliitikamees ja riigilooja Jüri Vilms hukkus märtrina aastal 1918. Kaks aastakümmet hiljem moodustasid Jüri Vilmsi sõbrad ja järelkäijad, ajaloolased ja seltskonnategelased tema mälestuse jäädvustamiseks komitee. Ettevõtte hingeks oli noor ajaloouurija Aleksander Looring. Tööd tehti palavikulise usinusega. Mitmel meetodil koguti elavailt mäletajailt suur hulk andmeid, hinnanguid, kirjeldusi ja pajatusi Vilmsi lühikese elu kõigi järkude kohta. Alanud maailmasõda katkestas ettevõtte. Mäletajad hukkusid enamasti meid okupeerinud Nõukogude Venemaa vanglates ja laagrites, teised sealhulgas ka Aleksander Looring, jällegi Saksa okupatsioonis. Kogutud materjalid enamasti siiski säilisid. Nad asuvad praegu Eesti Riigiarhiivis ja koopiatena Eesti Kirjandusmuuseumis.

Jüri Vilmsi 100. sünniaasta, s.o. 1989. a. paiku hakkas Eestis jälle kord vabaduse vaim tõusma. Tõusis ka Jüri Vilmsi nimi ja mälestus teadvusele. Kodu-uurijana tuntud kooliõpetaja Heino Laagus hakkas õhutama Aleksander Looringu algatatud mälestusteraamatu uut ettevalmistamist trükiks.

Vilmsi legendaarset elulugu hakati mitmel pool mujalgi uuesti uurima. Kõige uhkemate tulemusteni jõudis Jaan Kross oma Vilmsi-romaaniga ja Soome ajaloolane Seppo Zetterberg värske Vilmsi-uurimusega. Need raamatud on “Tabamatus” (1993) ja “Jüri Vilmsin kuolema” (1997).

Heino Laaguse äratusel on lõpuks teoks saanud ka see raamat siin. Muidugi pole see enam Looringu kompositsioon, seda ei teagi ju täpselt; muist on maha jäetud, teist on juurde võetud, silme ees on siiski ja esijoones Vilmsi kirglik, elav ja isik.

Raamatusse on pandud sadakond pilti Vilmsi otsesematest ja kaugematest kaasaeglastest ning Eesti Vabariigi sünnisündmustest. Fotod on pärit enamasti Eesti Kirjandusmuuseumist, mõned Eesti Riigiarhiivist, Tartu Linnamuuseumist, Jaan Isotamme erakogust, mõni vanust raamatuist.

Tänatud olgu kõik, kes selle raamatu valmimise juures tunnevad end tänuväärseina! Tänatud olgu Jumal!

Tartus, 1. veebruaril 1998.a.

Tootja

Hando Runnel

Seisukord

kasutatud


Raamat on heas korras

Kaal

1170

Kirjastus

Ilmamaa

Ilmumisaasta

1998

Lehekülgi

623

Mõõdud

Tavaformaat

Kaaned

Kõvakaaneline

Ülevaated

Pole ühtegi ülevaadet.

Ole esimene, et hinnata ““Jüri Vilms mälestustes””

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga